10 pluginů pro ChatGPT, které usnadní práci každému učiteli

Karel KomínekMarketingové tipy

Používáte již ve své práci ChatGPT? Máme pro vás dalších 10 skvělých důvodů, proč byste to měli vyzkoušet. Umělá inteligence totiž za vás může psát, překládat, učit jazyky, vytvářet přípravy na hodinu, nebo také dělat výpisky z YouTube videí. Tady je 10 nejlepších zásuvných modulů, které využije každý učitel.

Zásuvné moduly, nebo také pluginy, si můžeme představit jako rozšíření funkcionality, kterou jednoduše přidáme do daného programu. Kdyby fungovaly pluginy pro lidi, mohli bychom si dohrát třeba znalost španělštiny či pokročilé statistiky. To bohužel nejde, ale do už tak skvělého ChatGPT to lze velmi jednoduše.

Všechny pluginy níže jsou prozatím zdarma, nicméně k samotnému využití pluginů budete potřebovat ChatGPT verze 4, tedy placenou verzi. Aktuálně stojí takový účet na měsíc 20 USD, tedy cca 500 Kč. Za tuto cenu ovšem každý uživatel či škola získá neúnavného osobního asistenta, který pro vás může zpracovávat rešerše z internetu, psát články na školní blog, vytvářet testové otázky či dělat přípravy na hodiny.

PromptPerfect - lepší prompty

Jedno z nejlepších rozšíření ChatGPT, které uživatelům umožňuje psát lepší promty. Pokud patříte mezi ty, kteří stále nejsou spokojeni s výstupy, bývá to často právě příliš nespecifických zadáním. Po aktivaci pluginu stačí na začátek vašeho promtu napsat slovo “perfect” a plugin vše sám na pozadí zprocesuje. V našem případě jsme požádali ChatGPT, aby dodal odpověď na prompt “perfect napiš mi osnovu článku o pluginech pro chatgpt, který co nejvíce pomůže učitelům při jejich práci či náboru na školu”.
Image
Podle naší zkušenosti skutečně PromtPerfect přidává do promtů detaily, které pomáhají AI chatbotovi vytvořit konkrétnější odpovědi, které typicky mnohem více odpovídají tomu, co v realitě chcete. Pokud budete mít zájem, můžete si i zobrazit, jak konkrétně plugin váš prompt obohatil. Kromě psaní slova “perfect” plugin nevyžaduje žádné další úpravy uživatelských návyků.

WebPilot - procházení webu

WebPilot je plugin, který umožňuje Chat GPT procházet webové stránky. Limitací neplacených účtů (v3.5) je právě to, že se na internet připojit nedovedou, a zároveň fakt, že učící data jsou pomaleji aktualizovaná, takže například ještě nedávno bezplatná verze nevěděla o invazi Ruska na Ukrajinu. WebPilot vám umožní vyhledávat informace, číst články či extrahovat data z webových stránek, které zadáte - jinými slovy “běž na tuto URL a sepiš mi 10 nejdůležitějších věcí, které bych si měl zapamatovat”.

Pro učitele je nástroj neocenitelný, jelikož umožňuje rychle najít a přizpůsobit vzdělávací materiály, číst aktuální články nebo studie relevantní pro jejich předmět. Učitelé mohou pomocí WebPilotu efektivně shromažďovat informace pro přípravu hodin, vytvářet kvízy nebo zajímavé úkoly založené na nejnovějších informacích z daného oboru, ačkoliv samotných ChatGPT ještě nemůže mít daná data v učící databázi.

Tajný tip: zadejte do ChatuGPT s aktivovaným WebPilotem prompt “běž na <url vašeho webu> a napiš mi 5 důvodů, proč si vybrat tuto školu”. Pokud bude mít problém ChatGPT najít relevantní a dostatečně unikátní důvody, máte jistotu, že jej bude mít Google i uchazeč.

Link Reader - procházení odkazů

Link Reader funguje podobně jako WebPilot, ale neumí procházet pouze webové stránky, ale jakékoliv přílohy, tedy i obrázky nebo PDF. Ovládání je velmi jednoduché - stačí do promptu napsat, co chcete, aby ChatGPT udělal, a následně přidat odkaz.
Image
V našem případě dokázal plugin správně rozpoznat, že se jedná o diagram srdce, popsal jeho jednotlivé části a odhadl, že se obrázek používá ke vzdělávacím účelům. Procházení příloh se může hodit úplně každému, ať už vytváříte nové materiály do hodiny nebo jen potřebujete rychlou rešerši dlouhého PDF.
Nová FB skupina pro učitele:

Umělá inteligence ve školství

Novinky ze světa AI, návody, rady a tipy a samozřejmě diskuze na všechna témata spojená umělou inteligencí.

Přejít do skupiny

Wolfram - výpočty snadno a rychle

Wolfram je rozšíření pro všechny učitele matematiky, fyziky a technických předmětů. Na rozdíl od klasického ChatGPT, který má s počítáním, ale zejména zápisem problém, zvládá Wolfram mnohem více. Například vykreslit komplikované rovnice, vysvětlit jejich výpočet, spočítat komplexní slovní úlohy, pro které si dohledá data a zdroje, nebo zobrazovat různé datové vizualizace.
Image
Na obrázku výše vidíte odpověď na otázku “jak se liší spotřeba stejného automobilu při rychlosti 90, 130 a 150 km/h pokud bychom vzali do úvahy pouze zvyšující se odpor vzduchu?”. Stejně jako u klasického ChatGPT lze na konverzace navazovat, tzn. můžete se zeptat na jednotlivé části rovnice či si nechat dovysvětlit postup. Pokud to vaše práce navíc bude vyžadovat, můžete si rovnou nechat zobrazit grafy - stačí do chatu odpovědět “udělej z toho prosím graf”.

VoxScript - rešerše YouTube videí

Skvělé rozšíření, které může každému učiteli potenciálně ušetřit desítky hodin času. Tento plugin totiž umí procházet YouTube videa a vytvářet z nich transcripty. Jinými slovy VoxScript je váš asistent, který se za vás dívá na YouTube a vytváří shrnutí či zápisky pro další použití. Fakticky tak můžete s naprostou většinou videí pracovat, jako by se jednalo o textové soubory nebo články.
Image
V příkladu jsme využili VoxScript k tomu, aby se za nás podíval na téměř 20minutové video v angličtině o velkém Permském vymírání, a sepsal nám jeho obsah do odrážek (během minuty). Prozatím se zdá, že i přesto, že je prompt v češtině, výsledek odpovídá jazyku daného videa, nicméně pro ChatGPT je překlad do libovolného jazyka otázkou minuty.

Speak - učitel jazyků

Speak se může stát jedním z nejlepších pomocníků každého, kdo se chce naučit jazyky. ChatGPT už je v základní verzi skvělým překladačem, ale Speak jeho funkcionality rozšiřuje o vysvětlení kontextu, doporučení alternativních frází a příklady různých konverzací, které se například budou lišit mírou formálnosti.
Image
Díky podpoře španělštiny, francouzštiny, němčiny, italštiny a japonštiny si můžete vyzkoušet různé konverzace, kde můžete navazovat na kontext z předcházejících odpovědí. Díky aplikaci do telefonu se tak z ChatGPT může stát zajímavý průvodce na vašich cestách.

There’s an AI For It - poradí s pluginy

There’s an AI For It funguje trochu jinak. Nedělá totiž nic přímo, ale zato obsahuje ohromnou databázi pluginů a jejich užití. Díky tomu získáte odpověď na to, jaký plugin pomůže vyřešit váš specifický problém.
Image
Stačí se jednoduše zeptat na váš problém a popsat, co si představujete za výstupy. Odpověď je velmi přehledný seznam doporučených pluginů, včetně popisku jejich funkcí a odkazem na odpovídající weby.

Canva - grafika na počkání

Šikovným nástrojem pro ChatGPT je také rozšíření od jednoho z nejznámějších online editorů - Canvy. Toto rozšíření funguje ve dvou režimech, vyhledávač a designér. Tudíž pokud budeme chtít nějakou již zpracovanou šablonu, pak nám stačí zadat spojení najdi mi a Canva už vám sama nabídne několik vzorů, které ve většině případů odpovídají popisu.

Druhá a zajímavější funkce je designér, který vám rovnou vytvoří dva návrhy, ze kterých si můžete vybrat. Stačí začít spojením vytvoř mi a rozšíření se vám pokusí vyhovět. Z našeho testování to ale moc nefunguje, návrh sice vytvoří, ale odpovídající barvy, obrázek a text už si tam musíte doplnit sami. Navíc donutit plugin přepnout na režim tvorby místo vyhledávání šablon se nám podařilo ve velmi málo případech.

Obě tyto funkce jsou spíše ukázkou toho, jak je možné propojit Canvu s ChatGPT, nicméně v některých případech vám něco užitečného vytvoří. Jako se spoustou technologií s umělou inteligencí, jsou tyto nástroje na začátku a budou se neustále vyvíjet a zlepšovat.

Image Editor - editor obrázků pro negrafiky

Dalším s nástrojů, který se bude hodit pro každodenní činnosti moderního učitele, je doplněk s názvem Image Editor. Jde o jednoduchý editor, který zvládá spoustu funkcí, jako třeba různě ořezat obrázek podle zvolené velikosti, převést ho na různé formáty, změnit rozlišení a spoustu dalších funkcí.
Image
V našem případě jsme ho použili na převedení obrázku z formátu PNG na JPG, s tím, že má udělat i kompresi (zmenšení rozlišení a datovou náročnost). Z původního obrázku, který měl 6,1 megabajtů jsme získali obrázek s úsporou cca 96 %. To nám pomůže třeba při vkládání fotek na web, nebo posílání přes e-mail.

Smart Slides - prezentace na počkání

Smart Slides je tvůrce prezentací v ChatGPT. Tento doplněk vám umožní na základě promptu vytvořit prezentaci o několika stránkách, kterou si pak následně můžete stáhnout v klasickém formátu .pptx, který otevřete v PowerPointu.
Image
Doplněk funguje tak, že si vytvoří text v ChatGPT, následně si z internetu stáhne obrázky a naformátuje vše do prezentace. Z našeho testování se zdá, že aplikace lépe reaguje na obsah v angličtině. Když jsme zkusili češtinu, ignoroval to, že jsme po něm chtěli obrázky a udělal prezentaci pouze textovou a velmi strohou. Nicméně i tak určitě pomůže s počátečními kroky, zejména v případě, kdy nevíte, jak začít.
Aby toho nebylo málo, zde naleznete 10 pluginů doporučených umělou inteligencí pro učitele na středních školách, které můžete využít pro přípravu na hodiny, aktualizaci studijních materiálů, propagaci školy, opakování stejných úkonů nebo organizaci času.

Speciální pluginy pro učitele, které stojí za vyzkoušení

  1. Planit Teachers - Generuje personalizované výukové zdroje pro učitele. Více informací
  2. TeacherToolsGPT - Zlepšuje plánování hodin a hodnocení. Více informací
  3. LessonPlans - Vytváří na míru šité plány hodin pro učitele. Více informací
  4. EdTools - Zlepšuje produktivitu učitelů a management třídy. Více informací
  5. Education CoPilot - Plánování hodin a tvorba materiálů pro vzdělavatele. Více informací
  6. Almanack - Generuje materiály, pomáhá s plánováním a hodnocením. Více informací
  7. Teacherbot - Tvorba plánů hodin pro všechny úrovně učitelů. Více informací
  8. AIteacha - Personalizuje plány, poskytuje zdroje, řeší problémy. Více informací
  9. Teachally - Efektivní plánování hodin pro učitele. Více informací
  10. Super Teacher - Aplikace pro vzdělávání dětí s vlastními hodinami. Více informací
Jak vidíte, využití pro učitele je celá řada. A to se bavíme pouze o jednom nástroji! Pokud chcete zjistit, jak můžete využít AI naplno, přihlaste se na naše školení, nebo si nás rovnou pozvěte k sobě do školy - a my vám vytvoříme školení na míru pro celý sbor.

Letní akademie pro učitele

Intenzivní kurz uprostřed jižní moravy

Staňte se expertem na školní nábor a komunikaci! Připravili jsme pro vás ucelený program, který vás provede půlrokem vzdělávání během pouhých 4 dní.
Více o školení

školení pro učitele - Letní akademie