České kraslice od Banksyho nebo Klimta? 3 tipy na Velikonoce s umělou inteligencí

Karel KomínekMarketingové tipy

Co se stane, když tradiční české Velikonoce smícháte se špetkou umělé inteligence? 3D modely vajíčka, moderní interpretace kraslic nebo tradiční říkanky v mluvě generace Z. Pojďte se podívat na náš návod, který můžete využít ve výuce nebo jako inspiraci pro vaše kreativní projekty.

1) 3D model vajíčka v OpenSCAD vám naprogramuje ChatGPT

Jako první si dáme trochu programování v OpenSCAD - což je program zaměřený na tvorbu 3D modelů, který má zásadní výhodu: je zdarma. Od tradičních 3D softwarů se odlišuje přístupem založeným na popisu objektu pomocí textových příkazů, což přináší do výuky programovací prvek.

OpenSCAD je ideálním nástrojem pro školy, které chtějí svým studentům poskytnout praktické zkušenosti s digitálním designem či 3D tiskem. Také pomáhá v oblasti programování a geometrie, a rozvíjí prostorovou představivost a schopnost abstraktního myšlení.

A protože jsou vstupy pro tento program čistě textové, může nám je dodat ChatGPT. Stačí jej požádat o výsledný tvar. Tentokrát jsme zjistili, že ChatGPT dodá různou kvalitu výstupů podle toho, jestli s vámi komunikuje česky či anglicky, proto jsme zůstali u angličtiny.

chatGPT s popisem 3D modelu openscad
Kód na první dobrou nefungoval správně, ale poté, co jsme ChatGPT požádali, aby kód upravil, již dodal funkční verzi. Výsledný kód přikládáme níže, abyste si jej mohli jednoduše vyzkoušet (stačí vložit do programu a zmáčknout F5). Pokud nemáte OpenSCAD nainstalovaný, můžete jej zdarma stáhnout zde.
// Easter Egg model by scaling a sphere in OpenSCAD

// Parameters for the egg shape
$fn = 200; // Increase the resolution for a smoother surface
egg_height = 30; // Height of the egg
egg_diameter = 20; // Diameter of the egg

// Calculate scale factors for x, y, and z axes
scale_x = egg_diameter / 20;
scale_y = egg_diameter / 20;
scale_z = egg_height / 20;

// Create the egg shape by scaling a sphere
scale([scale_x, scale_y, scale_z])
sphere(10); // Sphere with a diameter of 20 units
vajíčko vytvořené pomocí chatgpt v openscad

2) Moderní velikonoční kraslice v Midjourney

O Midjourney jste již určitě slyšeli - jedná se o umělou inteligenci, která generuje obrázky, fotky a další grafiku. Midjourney neexistuje v bezplatné verzi, měsíčně vás vyjde na 8 USD při ročním tarifu nebo 10 USD při platbě po měsících.

I přesto doporučujeme všem, aby si to alespoň vyzkoušeli. Při správném použití totiž může Midjourney dodávat grafiku pro sociální sítě, ale klidně i web nebo letáky. Protože za svých 10 USD dostanete potenciální až tisíce obrázků, je nástroj v porovnání s fotobankou absurdně levný.

Prozatím se musí ovládat přes komunitní platformu Discord, ale již za několik týdnů to pravděpodobně bude jinak - my v Než zazvoní máme již delší dobu přístup k samostatnému ovládacímu rozhraní, které umožňuje všechny parametry nastavit pomocí posuvníků.

Nová FB skupina pro učitele:

Umělá inteligence ve školství

Novinky ze světa AI, návody, rady a tipy a samozřejmě diskuze na všechna témata spojená s umělou inteligencí.

Přejít do skupiny

Tentokrát jsem nechali Midjourney vygenerovat interpretaci moderních kraslic posazených na čerstvé trávě ve fotorealistické kvalitě. Autory motivů na vajíčka se stali postupně street artový umělec Banksy, Hieronymus Bosch a Gustav Klimt. Vajíčka vám ale klidně ozdobí jakýkoliv umělec, stačí použít prompt níže a upravit jméno autora. Pokud se chcete naučit ovládat Midjourney, přihlaste se na naše školení.

Prompt:

a JMÉNO UMĚLCE painting painted on traditional czech easter egg, eggs lay on fresh spring grass, photorealistic, --ar 16:9
kraslice od Banksyho vygenerované pomocí umělé inteligence
Kraslice od Banksyho
kraslice Heironymus Bosch vygenerované pomocí umělé inteligence
Návrh dodal i digitální Hieronymus Bosch
kraslice Gustav Klimt vygenerované pomocí umělé inteligence
Takto by vypadaly kraslice, kdyby je navrhoval Gustav Klimt

3) Velikonoční koleda newspeakem generace Z

A na závěr se vrátíme zpátky do ChatuGPT. Jak by vypadala novodobá velikonoční koleda, kdyby ji napsali lidé z generace Z? Zkuste tento prompt:
Představ si, že jsi vystudovaný etnolog a bohemista. Máš expertní znalosti, řady publikací a zcela unikátní vhled od problematiky. Znáš dokonale české zvyky, kulturu i aktuální trendy. Dostal jsi za úkol vytvořit moderní verzi velikonoční koledy v newspeaku generace Z. Jak by taková moderní koleda vypadala?

Hody, hody, slide do DM,
posíláme koledu, nejsme tady jen tak mim.
Dejte vejce, ale make it cool,
s designem, co rozzáří každou školní aulu.

Nedáš-li painted, dej aspoň bio,
vše eco, vše fresh, to je náš vibe, jo.
Pro všechny z crew, co jdou s námi,
slibujem stories, ne jen prázdný slamy.

Kdo zapomene, ten ať si dá swipe,
naši koledu najde všude na type.
Kdo nepamatuje, ten ať dá follow,
příští rok přijdeme, a bude to hollow.

Tak dávejte vejce, dejte i lajk,
každému z nás, kdo stojí za tímto majk.
Hody, hody, digitální provody,
s pomlázkou online, to jsou novodobé hody.

Canva pro učitele středních škol

27. června 2024 | on-line školení

Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

Více o školení

Image