Jak začít s Canvou?

Nela PliešovskáMarketingové tipy

Jak začít s Canvou

Canva je grafický online editor, se kterým zvládnete vytvářet hezké a funkční materiály, i pokud nejste profesionální grafik. Poradí si nejen s hezkou grafikou na sociální sítě, ale také s pozvánkou na den otevřených dveří, jednoduchým letákem nebo poutavou prezentací. Jako škola navíc můžete získat plnou verzi Canvy zdarma.

V následujícím článku si přiblížíme, jak Canva funguje a jak ji můžete využívat nejen ve výuce, ale také pro efektivní propagaci školy.

Proč je důležité zaměřit se na grafiku

S nástupem sociálních sítí se text stal druhořadým pokud chcete zaujmout pozornost, bez hezkých a efektivních materiálů se zkrátka neobejdete. Pozvánky vytvořené ve Wordu, obrázky plné textu nebo špatně zvolené fonty se mezi kvalitním obsahem ztratí a můžou vaší škole dokonce ublížit.

Je důležité si uvědomit, že dlouhé texty dnes nikdo nečte. Uživatelé internetu jsou zahlceni obsahem, který se na ně hrne ze všech stran pokud chcete upoutat jejich pozornost, musíte vyniknout. S kvalitní grafikou můžete zaujmout, vyvolat emoce a předat velké množství informací za zlomek času. Jednotný vizuální styl vám navíc pomáhá budovat značku (brand) školy a odlišit se od konkurence.

canva

TIP: Pro školu (stejně jako jakoukoli další značku) je důležité, aby se prezentovala jednotně používala své logo, stejné barvy a fonty a komunikovala jednotným stylem. V očích veřejnosti pak bude snadno rozeznatelná a snadněji se odliší od konkurence.

Vytvářejte prezentace, výukové i propagační materiály

Jak už jsme si řekli výše, Canva je online grafický editor. K jejímu používání není tedy potřeba nic stahovat ani instalovat a ke svému účtu se dostanete odkudkoli. Navíc můžete na návrzích pracovat společně s týmem učitelů nebo se svými studenty.

Canva umožňuje vytvářet skvělé materiály jak pro tisk, tak pro digitální využití a stačí k tomu jen minimální znalost grafických pravidel. Velice snadno navrhnete originální obsah na sociální sítě, letáky, pozvánky, prezentace nebo videa (i takto může vypadat prezentace vytvořená v Canvě).

canva
TIP: Canva své funkce neustále vylepšuje a rozšiřuje. Aktuální možnosti a inspiraci k tvorbě můžete najít například tady.

Šablony, rozsáhlá fotobanka i přednastavené formáty

Prostředí Canvy je dostupné v češtině, je intuitivní a určitě se v něm velice rychle zorientujete. Editor nabízí nespočet funkcí od upravování fotografií, přes grafické prvky až po střih videí. 

Jedním z velkých pomocníků pro tvorbu návrhů jsou šablony od profesionálních grafiků. Nebojte se je používat nejenže vám ušetří práci, ale můžete si být také jisti, že budou dobře fungovat. V databázi najdete tisícovky šablon věnujících se všem možným tématům, ze kterých si určitě vyberete ať už chcete tvořit reklamu na sociální sítě, pozvánku na DOD nebo pracovní listy. 

Při tvorbě návrhů můžete používat vlastní fotografie a jednoduše je do editoru nahrát z počítače, Dropboxu nebo Fotek Google. Stejně tak můžete využít rozsáhlou fotobanku přímo od Canvy zdarma. Canva se dá navíc propojit s externími fotobankami jako je Pexels nebo Pixabay. 

Hodit se vám budou také přednastavené formáty návrhů. Jiné rozměry má příspěvek na Instagramu, událost na Facebooku nebo plakát ty si nemusíte pamatovat, protože Canva na ně myslí za vás. A pokud budete připravovat návrhy pro tisk, snadno je stáhnete ve vysoké kvalitě i s ořezovými značkami.

TIP: Aplikaci Canvy si můžete stáhnout i do mobilu, mnohem efektivnější je s ní ale pracovat na počítači nebo tabletu.

canva pro školycanva pro školy

Jak založit Canvu pro školy

O Canvu pro školy můžete zažádat tady. Budete vyzváni k vyplnění krátkého formuláře, ve kterém bude potřeba doložit také váš status učitele (např. část pracovní smlouvy). Canva všechny informace ověří a následně obdržíte email s potvrzením přístupu do účtu pro vzdělávání. Vyřízení žádosti může trvat týden až měsíc, proto se nelekejte, když vaše žádost nebude schválena okamžitě.

Pokud už účet v Canvě máte a nechcete přijít o své návrhy, žádost o Canvu pro školy můžete podat přímo ze svého účtu kliknutím na tento odkaz. Váš účet bude převeden na prémiovou verzi a nepřijdete o žádný z vašich návrhů.

TIP: Před schválením účtu Canva for Education využijte 30 denní zkušební verzi Canvy Pro bezplatně a seznamte se se všemi jejími funkcemi.

canva

Návrhy od účastníků našeho školení

Proč se Canva pro školy vyplatí

S Canvou pro školy můžete využívat všechny prémiové funkce zdarma a to nejen šablony, fotografie a další grafické prvky, ale také rozšířené možnosti úpravy fotografií, změny formátů nebo vytváření sad pro značku. Můžete také vytvářet třídy, zvát do nich studenty a spolupracovat na různých projektech. Canvu využijete nejen ve výuce, ale také při tvorbě kvalitních propagačních materiálů. A navíc škole ušetříte tisíce korun ročně.
Canva pro školy

Chcete se naučit v Canvě pracovat? Dozvědět se víc o grafických pravidlech, naučit se volit správné kombinace barev a fontů?

Přijďte na naše školení!

Vyberte si z dalších školení

Canva pro učitele středních škol

27. června 2024 | on-line školení

Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

Více o školení

Image