Letní Akademie školského marketingu pohledem účastnice

Jana BednářováMarketingové tipy

Jaká je Letní škola marketingu pro školy? Na to nejlíp odpoví samotná účastnice. Absolventka Letní Akademie 2020 Jana Bednářová ze Střední školy technické a ekonomické v Brně se rozepsala, jak probíhaly 4 dny nabité informacemi i zábavou.

A je to tady, vyrážím na neznámé, ale lákavé místo v obci Prušánky, do části vinných sklepů Nechory.

No, vyrážím. Asi po stopadesáté se dívám do organizačních pokynů a do svého Peugeotka, zda jsem připravena vstřebat v době prázdnin informace důležité pro mou práci a práci kolegů, která se týká náboru a propagace naší školy. Program je tak nabitý a Akademie zní tak akademicky, že kromě lodiček a večerních šatů mám snad všechno.

J. A. Komenský by měl jistě radost, je to můj guru, vzor správného učitele a muže. A jako správný pedagog by jistě neopomněl přiblížit význam slova akademie, tady je googlovské podání:

Akademie je původně označení filosofické školy, založené po roce 388 př. n. l. Platónem v Athénách, v háji hrdiny Akadéma. A také starší označení pro slavnost s programem uměleckého rázu, dnes hlavně školní akademie.“

Cestu nemám dalekou, cca 40 km. V pohodě přijíždím do obce Prušánky, jsem na sebe pyšná, žádná zbytečná otočka, žádná navigace dotazem, jak je mým zvykem. Ovšem když už po třetí míjím poslední dům před cedulí označující konec obce, znejistím. Zvoním u posledního domu a přeji si, ať jsou doma, jsou milí a nepodezírají mě z nekalých úmyslů.

„Dobrý den!“ zdravím. “Dobrý den,“ odpoví paní, neskrývající údiv, kdo to u nich zvoní a s mým dotazem, zda neví, kde jsou Nechory se jí rozjasní obličej. Po poslední větě „Paní, to nemůžete minout.“, si nejsem jista, zda správně odhadla, s kým mluví. Já ano, já mohu, jinak bych se neotáčela u jejího domu třikrát, že?

Nezvyklý název této vesničky vinných sklepů Nechory vysvětluje pověst o nestřídmém vinaři, který cestou domů upadl a zůstal ležet u cesty. Na otázku kolemjdoucích: „Jsi chorý? “ odpověděl: “Ne chorý, opitý!“. Jiný výklad tvrdí, že ten, kdo pije víno z prušáneckých sklepů, je zdravý, ne chorý.

Image
Malebné uličky s vinnými sklepy jsou dominantou Nechor. Foto: Jana Bednářová

Letní Akademie Než zazvoní jak má být

Jsem na místě, ubytováváme se postupně, okukujeme se navzájem, kdo a odkud bude naším “spolužákem“ na akademickém letním pobytu. Začínáme. Ve 14:00 nás vítá mladý tým z Než zazvoní a míříme vzhůru do vědění.

První téma je více než aktuální – Plná škola, lektoři Karel Komínek a Jakub Roh. Na úvod se představujeme, kdo jsme, odkud jsme a s jakým očekáváním jsme na Akademii dorazili.

Ta různorodost, a přitom nám všem jde o jedno, mít plnou školu spokojených, přímo nadšených žáků a pedagogů. Samozřejmě všude se najdou ti, kteří se vezou a ti, kteří roztáčí kola – tady jsme všichni za roztáčení kol k úspěchu a radosti, jsme natěšení na nové informace a jednoduše potřebujeme poradit. Prostě parta lidí, které baví jejich práce, lektory lektořina, pedagogy učení a mě, jako nepedagogického pracovníka, komunikace s žáky, jejich rodiči, vymýšlení propagačních materiálů a dárků. I já jsem „postižena školstvím“, můj tatínek byl pan řídící na vesnické jednotřídce s pěti ročníky žáků.

Po náročném, informacemi nabytém odpoledni, nás čekala skvělá večeře U Jeňoura. Seděli jsme venku, zapadající slunce se zrcadlilo v orosených lahvích pěkného vína. O rozproudění zábavy se postarala Gabriela Rohová.  No to víte, že na úvod jsme si připadali jak malí caparti, ale protože jsme všichni stále děti, hráli jsme si, smáli se a povídali. Skvělý večer.

Image
Oběd i večeře u Jeňoura vždy provázen vínem vlastní výroby. Foto: Jana Bednářová

Druhý den jsme to rozjeli ve velkém stylu, nazvala bych to dvoufázovým tréninkem. Trefné názvy témat. Štěstí přeje připraveným s lektory Karlem Komínkem a Petrem Soukeníkem. Den otevřených srdcí s lektory Karlem Komínkem a Jakubem Rohem. A tak jsme se připravovali, trénovali. Po práci legraci.

Krásné prostředí nám umožnilo nabrat síly, možnost vykoupat se v bazénu, zaběhat si v okolí, vyjít si na procházku nebo navštívit nedalekou rozhlednu. Večerní procházka, úzkými uličkami plných malebných vinných sklepů, evokovala dovolenou ve středomoří. My byli obklopeni mořem dobrých lidí a nádherných moravských vinic s dary slunce.

Image
Západ slunce nad Hotelem Beatrice. Foto: Jana Bednářová

Večerní, náhodné, setkání s odborníky a vyznavači motorového paraglidingu bylo pro mnohé z účastníků akademie příjemným zpestřením. Proběhla tzv. mezinárodní družba, procvičení v angličtině, včetně zpěvu a hry na hudební nástroje.

Třetí den pokračoval programem Internetový marketing pro školy opět s lektory Karlem Komínkem a Petrem Soukeníkem. Odpoledne proběhlo na téma Marketing na sociálních sítích, lektor Jakub Roh. Vždy, když jsme ubrali na pozornosti nastoupila Gabriela a probrala naše mozkové závity pohybem a smíchem. Celý den jsme měli možnost dopingu kávou, čajem, vodou, ovocem, či rychlým cukrem v podobě výborných moučníků.

Večerní návštěva vinného sklepa nás osvěžila nejen informacemi, viz. vysvětlení názvu Nechory, ale hlavně degustací vín z místních vinic.

Večerní návštěva vinného sklepa
Večerní návštěva vinného sklepa. Foto: Jana Bednářová

Závěrečný den Letní Akademie proběhl s tématem lektora Karla Komínka, Přihláška je začátek. Každý z nás měl jiné zkušenosti postřehy, poznatky a potřeby a každý si přišel na své. Navzájem jsme si sdělovali, jak to na té, které škole probíhá, protože každá má trošku jiné zaměření, potřeby a možnosti.

Loučili jsme se jako přátelé a lidé, kteří jsou profesně na stejné lodi, přejí si mít skvělou školu s bezvadnými zvídavými žáky a skvělými motivujícími pedagogy.

Akce se zkrátka vydařila. A to nejdůležitější na závěr, za vydařenou akcí a spokojeností nás účastníků a věřím, že i všech lektorů, stojí mladá, šikovná, organizačně schopná a milá bytost Aneta Košíková.

Velké díky všem a těším na další setkání.

Přijeďte se přesvědčit sami, spokojená účastnice Jana Bednářová.

Image
Jana Bednářová

Specialistka marketingu
Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká

Jak dostat vaši školu do médií?

28. května 2024 | on-line školení

Ovládněte Public relations a získejte mediální prostor za stovky tisíc zdarma! Konkrétní tipy jak dostat vaši školu do novin, do rádia i televize. Získejte kontrolu nad školní pověstí!
Více o školení

video pro školy