Mindfulness v školství: Aplikace Všímavec jako nový pomocník

Jakub RohMarketingové tipy

Mindfulness je klíčové téma generace alfa – řeší jej rodiče, učitelé i děti samotné. Péče o duševní zdraví se stává nenahraditelnou součástí rozvoje dětí a školy jsou místem, kde se mohou děti tuto péči naučit. Jednou z možností je nově i Všímavec – inovativní aplikace, která se zaměřuje právě na duševní zdraví, ale také na schopnost koncentrace, která je s nastupující generací horší, než dříve.

Všímavec je inovativní nástroj, který se nejen zaměřuje na duševní zdraví, ale také na posilování koncentrace, což je v dnešní době stále větší výzvou. Aplikace má za cíl rozvíjet soustředěnost, emoční regulaci, sebepoznání a laskavost u dětí, a také jim pomoci lépe zvládat stres. Výzkumy ukazují, že více než polovina psychických potíží začíná ještě před dosažením 14. roku života. Proto je prevence klíčová.

Aplikace nabízí krátká cvičení formou videí, kterými provází kocour Všímavec. Je tedy nejen smysluplná, ale díky animované postavě kocoura i zábavná. Aplikace nabízí cvičení pro podporu soustředění, zvládání emocí, laskavosti a vztahů, práce s chybami i meditace, jejichž délku si můžete vybrat dle aktuálních potřeb.

V Než zazvoní jsme si při vývoji našeho nového školení „Poznejte svět generace Alfa” ověřili, že právě o tyto dovednosti je mezi nejmladší generací a jejími rodiči obrovský zájem. Všímavce jsme testovali, konzultovali s psychology a máme radost z toho, že jej nyní můžeme pomoci dostat do škol v Česku.

Všímavec – aplikace pro každého

Během vývoje aplikace kladli tvůrci důraz na smysluplnost daného tématu i na praktickou začlenitelnost do výuky. Proto byli u vývoje učitelé už od samého počátku – díky nim je aplikace snadno začlenitelná do výuky, funguje na jakémkoliv zařízení a jednotlivá cvičení lze spustit okamžitě a téměř kdykoliv.

Aplikace:

 • funguje na webovém rozhraní (stačí pouze otevřít libovolný prohlížeč, přihlásit se pod svým emailem a heslem a pak už jen spustit danou lekci),
 • je pro celou třídu (potřebujete pouze interaktivní tabuli nebo dataprojektor),
 • je časově nenáročná (jednotlivá cvičení trvají v délce 1-3 minut, není tedy potřeba si pro aplikaci vyhrazovat speciální hodinu).

  Co znamená mindfulness a proč je důležité?

  Mindfulness ve volném překladu znamená všímavost neboli bdělá pozornost. Je to dovednost, která lidem pomáhá být plně přítomní v okamžiku a věnovat pozornost tomu, co právě děláme. Techniky všímavosti se již přes 40 let využívají jak psychologii, medicíně, tak i ve vzdělávání po celém světě. Pod jednotlivými technikami si můžeme například představit vnímání pěti smyslů nebo soustředění se na dech, díky kterému trénujeme svou mysl a učíme se vnímat své tělo. 

  V dnešní době je soustředěnost a sebeuvědomění klíčové a to nejen ve vzdělávání. Aplikace Všímavec posiluje tyto dovednosti u dětí od útlého věku, což může mít významný pozitivní dopad na celkový rozvoj i jejich učební výsledky. Učitelé mohou aplikaci integrovat do běžné výuky a podpořit tak u dětí schopnost vnímat vlastní tělo, emoce a vztahy se světem kolem sebe.

  Kdo za aplikací stojí?

  Mladý pár, který stojí za vznikem aplikace, využil své několikaleté zkušenosti z různorodých projektů v oblasti vzdělávání a marketingu. Díky těmto zkušenostem byl vytvořen tým odborníků z oblasti psychologie a IT a aplikace Všímavec je výsledkem této úspěšné týmové spolupráce.

  Všechny potřebné informace k aplikaci a celému projektu naleznete na vsimavec.cz.


  Canva pro učitele středních škol

  27. června 2024 | on-line školení

  Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

  Více o školení

  Image