Průzkum NZ: Deváťáci a výběr školy v době koronavirové

Aneta KošíkováPrůzkumy

Deváťáci před sebou mají velké rozhodnutí – kam na střední školu. Jenže jak ji vybírají, když jsou zrušené burzy, a dny otevřených dveří jsou pořádány v nouzovém režimu? 

Než zazvoní sleduje deváťáky v průběhu celého procesu výběru střední školy. Jak se se současnou situací vaši uchazeči vypořádali? Jsou dostatečně informováni? Mají už vybranou střední školu? Kde si hledají informace o školách? Jak zajistíte, že najdou i tu vaši? Chtějí nebo nechtějí psát přijímačky od CERMATu? To vše se dozvíte ve studii Deváťáci a výběr školy v době koronavirové, která byla realizována díky spolupráci se základními školami a s rekordním počtem 6585 deváťáků ze všech krajů České republiky.

Hlavní zjištění celorepublikového průzkumu

    • Před Vánoci 2020 má o svém budoucím směřování zcela jasno 24,5 % deváťáků. Naopak 68,1 % žáků stále ještě svoji vysněnou školu hledá – míří určitým směrem, ale s různou mírou pravděpodobnosti připouští, že se ještě před podáním přihlášky může leccos změnit.
    • Více než polovina respondentů (58,5 %) plánuje studium na některé ze středních odborných škol,
      15,8 % žáků plánuje jít po základní škole na odborné učiliště.
       Na gymnáziu chce studovat 14,1 % dotazovaných.
    • Informačním zdrojům o středních školách vévodí internet – na internetu si vybírá školu 87,4 % deváťáků. Oproti předchozím letem se dle očekávání velice snížil vliv dnů otevřených dveří, které stihlo absolvovat pouze 22,3 % respondentů. Potvrzuje se, že vliv internetu a on-line světa je nezastupitelný – škola, který není na internetu vidět, jako by neexistovala.
    • 85,5 % deváťáků se již dívalo na webové stránky školy, o kterou má zájem a 51,9 % respondentů si vybírá střední školy v internetových školských katalozích.
    • Téměř dvě třetiny žáků (65,1 %) by škola odradila, pokud by její webové stránky neobsahovaly důležité informace, polovinu deváťáků (45,8 %) by zklamala nepřehlednost webových stránek dané školy a 25,6 % respondentů pak z webu školy odejde i kvůli neatraktivnímu vzhledu. Nekvalitní školní web vám může odradit desítky procent uchazečů.
    • Některého z on-line dnů otevřených dveří se zatím zúčastnilo pouze 15,3 % deváťáků, v loňském roce se prezenčních dnů otevřených dveří dle dat z ledna 2020 zúčastnilo 82,1 % deváťáků a byl to jeden z nejdůležitějších momentů jejich rozhodování.
    • Téměř dvě třetiny (59,6 %) deváťáků by měly zájem se zúčastnit on-line dnů otevřených dveří. Nejčastěji by chtěli na on-line dni otevřených dveří vidět, jak škola vypadá, popovídat si se žáky, jak to tam chodí, vidět učení naživo, odborné učebny, interiér školy, učitele nebo poznat kolektiv.
    • Nejpoužívanější sociální sítí není pro deváťáky Facebook, ale Instagram, na kterém má profil 92,3 % respondentů. Facebook, který měl v minulosti dominantní roli, využívá 79,2 % dotazovaných. Na vzestupu je také sociální síť Snapchat, který využívá 73,2 % respondentů. Školy by na sociálních sítích (a především Instagramu) neměly chybět – jedná se o velice efektivní a levný nástroj pro propagaci a komunikaci s žáky i uchazeči.
    • Přestože již většina středních škol má na některé ze sociálních sítí profil, jejich stránku sleduje pouze 20,6 % dotazovaných. Důvodem je situace, kdy deváťáci buď vůbec neví, že jejich vybraná škola má nějaký profil na sociální síti nebo je nenapadlo školu na sociální síti hledat. Školy by měly dbát na správnou propagaci sociálních profilů vůči uchazečům.
    • 20,7 % deváťáků by se navíc nechalo ovlivnit influencerem na sociálních sítích ve výběru střední školy.
    • 77,6 % deváťáků zcela či spíše souhlasí s tím, že má dostatek informací pro výběr školy. Podle 61,5 % respondentů však koronavirová pandemie komplikuje výběr střední školy.
    • 40,3 % respondentů je pro úplné zrušení přijímaček a přijímání na střední školy na základě hodnocení podle výsledků ze základních škol. 22,4 % deváťáků by pak upřednostnilo jednotné přijímačky CERMAT oproti 13,7 % respondentů, kteří by raději psali individuální přijímačky na vybrané škole.
    • Zatímco žáci, mající zájem o střední odborné školy, by ve 43 % případů volili spíše zrušení přijímaček a výběr podle výsledků na základní škole, deváťáci se zájmem o gymnázia by naopak v 40,7 % případů raději psali testy CERMAT. Pro 40,9 % dotazovaných žáků je velmi či spíše důležité to, zda bude mít jejich škola jednotné či individuální přijímačky nebo je zruší.

    Letní akademie pro učitele

    Intenzivní kurz uprostřed jižní moravy

    Staňte se expertem na školní nábor a komunikaci! Připravili jsme pro vás ucelený program, který vás provede půlrokem vzdělávání během pouhých 4 dní.
    Více o školení

    školení pro učitele - Letní akademie