Postoje rodičů a dětí se odlišují
U žáků devátých tříd už nejsou výsledky tak jednoznačné. To ale opět potvrzuje výsledky dalších odborných sociologických studií, které říkají, že dítě v patnácti letech ještě není dostatečně kompetentní učinit tak velké životní rozhodnutí, o své budoucnosti nemá jasnou představu a o výběru školy se rozhoduje spíše nahodile.
Je přitom důležité vzít v potaz jak postoj rodičů, tak jejich potomků. Na výběr školy mají totiž přibližně podobnou míru vlivu. Dotazovaní rodiče se v průměru vyslovili, že jsou za konečný výběr škol zodpovědní z 50 % procent.
Přihlášky až po Novém roce
V listopadu, kdy byla pro průzkum sebrána data, jenom třetina rodičů věděla najisto, jaká bude první volba školy jejich dětí. O všech třech volbách neměl jasno ještě žádný respondent. Je proto pochopitelné, že rodiče volbu škol odkládají až do nového roku. Podle zjištění Než zazvoní má největší část z nich v plánu podat přihlášky v únoru. Nejzazším termínem je přitom 15. březen
Informacím dominuje internet
Většina rodičů i žáků devátých tříd je dnes již denně na internetu. Web je nejvyužívanějším kanálem, skrze který si uchazeči i jejich rodiče zjišťují informace o středních školách. Téměř všechny děti také mají facebookový účet. Rodičů je na Facebooku přibližně polovina. Rodiče ale na druhou stranu více než jejich potomci používají email. Internetu se v tomto ohledu rovná jen návštěva dne otevřených dveří, kterou plánuje devět z deseti dotázaných rodičů.