Průzkum NZ: Deváťáci v září ještě nejsou rozhodnuti

Aneta KošíkováPrůzkumy

devataci zari volba

V září 2013 je pro české deváťáky volba střední školy již horkým tématem. Hodně se o ní baví. Nejvíce s matkou. Konkrétní volba však ještě zdaleka nepadla.

Nejčerstvější průzkum Než zazvoní vrhá světlo na vývoj rozhodování letošních uchazečů. Oproti předchozímu průzkumu v červnu se mnoho nezměnilo. Deváťáci se již o něco více o volbě školy baví, ale s představami o přihláškách a ve zjišťovací informací za tři měsíce moc nepokročili. Studie tak nasvědčuje tomu, že horká fáze rozhodování nadejde s podzimem a s vlnou kampaní středních škol a dnů otevřených dveří.

Studie mimo jiné přináší některá úplně nová zjištění. Například mnohem větší vliv matky než otce na na rozhodování o škole. 37 % respondentů uvádí, že nejvíce při rozhodnutí dají na slova matky, zatímco jen 12 % nejvíce na slova otce.Studie je druhou částí celoročního projektu sledování vývoje rozhodování o střední škole, která poprvé v historii ČR poskytne pohled na časovou osu rozhodování žáků o středních školách.

Hlavní zjištění průzkumu

  • Pro žáky jsou při rozhodování o volbě školy nejdůležitější vyučované obory výuky a pracovní uplatnění po skončení školy.
  • Tři čtvrtiny (77 %) respondentů se na začátku září o přihláškách už „hodně baví“.
  • Na volbu školy mají o hodně větší vliv matky oproti otcům.  Hodně se s ní o tom baví 52 % respondentů, oproti 31 %, kteří se o tom hodně baví s otcem.
  • Žáci na začátku 9. ročníku jsou na tom s představami o přihláškách i se zjišťováním informací o školách zhruba stejně jako před prázdninami.
  • 70 % dotazovaných respondentů má už nějakou představu (která se u 32 % pravděpodobně nezmění).
  • Žáci moc nekontrolují svoji e-mailovou poštu, přestože chodí na internet několikrát denně. 37 % žáků kontroluje svůj email méně než jednou týdně, 69 % z nich však chodí na internet několikrát denně.
  • Respondenti využívají internet především k vyhledávání informací a aktivitě na Facebooku.
Stáhnout PDF s průzkumem

Jak dostat vaši školu do médií?

28. května 2024 | on-line školení

Ovládněte Public relations a získejte mediální prostor za stovky tisíc zdarma! Konkrétní tipy jak dostat vaši školu do novin, do rádia i televize. Získejte kontrolu nad školní pověstí!
Více o školení

video pro školy