Průzkum NZ: Rozhodování žáků osmých tříd o volbě střední školy

Aneta KošíkováPrůzkumy

Než zazvoní realizovalo na konci minulého školního roku průzkum s loňskými osmáky o jejich volbě střední školy. Naším cílem bylo zjistit, kolik z nich je už pevně rozhodnuto a kolik z nich si bude vybírat tu svou budoucí školu právě letos. Na koho čerství deváťáci nejvíce při výběru školy dají? Jaké informační kanály považují ve svém rozhodovacím procesu za nejdůležitější? Jaké studijní zaměření nejvíc z nich láká? Na to vše jsme se ptali celkem 731 žáků z celé České republiky.

Hlavní zjištění celorepublikového průzkumu

  • Většina žáků osmých tříd uvedla, že již má nějakou představu o konkrétních školách, na které by si chtěla podat přihlášku. (83,7 %). Nejvíce dotazovaných odpovědělo, že se jejich rozhodnutí o volbě školy možná ještě změní (41,3 %). Celkem 57,6 % dotazovaných, kteří nyní nastupují do devátých tříd, v letošním roce bude finalizovat svá rozhodnutí o dalším vzdělávání. Jedná se o žáky, které mohou střední školy oslovit skrze své letošní náborové aktivity.
  • Většina žáků uvedla, že plánuje jít na obor ukončený maturitou (63,3 %). Obor s výučním listem chce po ukončení základní školy studovat 13,4 % respondentů, dalších 7,5 % chce absolvovat obor s výučním listem a následně si dodělat maturitní zkoušku.
  • Co se preference studijního zaměření týče, uváděli nejčastěji žáci osmých tříd, že by chtěli studovat na středních školách průmyslových, technických či na školách s IT obory. Celých 30,4 % uvedlo, že by chtělo studovat školu s tímto zaměřením. Druhou nejčastěji vybíranou možností bylo gymnázium, na tom by chtělo studovat 19,0 %.
  • Největší podíl dotazovaných se o výběru školy doposud z blízkých osob bavil se svou matkou (93,9 %). Se spolužáky již o tomto tématu alespoň trochu mluvilo 86,9 % a s otcem 77 %.
  • Nejvíce osmáků považuje za nejdůležitější vlastní rozhodnutí o svém dalším vzdělávání (41,8 %). Více než čtvrtina považuje za nejdůležitější v pomoci při rozhodování svou matku (28,7 %).
  • Většina žáků osmých tříd (71,9 %) si již zjišťovala konkrétní informace o středních školách, na kterých by po absolvování základní školy chtěla studovat. Ačkoli si tedy někteří žáci ještě nejsou jisti, do jaké míry se jejich rozhodnutí bude v budoucnu měnit, zjišťují si konkrétní informace o středních školách ještě před nástupem do devátého ročníku, kdy budou své přihlášky podávat.
  • Nejvíce respondentů označilo za důležité ty informace, které se dozví od žáků, kteří na dané střední škole studují (84 %). Za směrodatné označila velká část dotazovaných také to, co se o škole dozví na dni otevřených dveří (83 %). Střední školy mohou tato data využít při rozhodování o tom, na které kanály a média se nejvíc soustředit při přípravě náboru nových žáků. Je možné zapojit stávající žáky do náborových akcí, jakými je právě třeba den otevřených dveří.
  • Většina dotazovaných uvedla, že se doposud nezúčastnila žádné akce pořádané střední školou. Akcí, které se zúčastnil největší podíl loňských osmáků (36,3 %), byl den otevřených dveří.

  Canva pro učitele středních škol

  27. června 2024 | on-line školení

  Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

  Více o školení

  Image