reference

Jak SPŠ Jeseník oslovila tisíce uchazečů díky online dnu otevřených dveří
Náboru v roce 2020 a 2021 dominovala dvě slova - koronavirová pandemie. Školy přišly o spoustu tradičních nástrojů, na které roky spoléhaly - burzy, návštěvy základních škol a především dny otevřených dveří. Jak se podařilo tuto hrozbu přetavit v příležitost na SPŠ Jeseník?
 
Image

Kdo je připraven, není zaskočen - praví staré úsloví. V případě náboru 2020/2021 to ale platilo více než kdy dříve. Když přišla pandemie koronaviru v březnu 2020, školy měly již tu nejdůležitější část náboru za sebou. Když se ale schylovalo k druhé vlně na přelomu srpna a září, připravoval se na nejhorší málokdo.

Konzultanti Než zazvoní od srpna jezdili po školách a varovali ředitele, aby co nejrychleji pořídili fotky a připravili se na on-line nábor, protože epidemická situace se komplikovala. A skutečně, školy na podzim zavřely a do podávání přihlášek se žáci do škol podívali jen na skok před Vánoci.

Do on-line prostředí se musely přenést všechny prvky kontaktní kampaně: burzy, návštěvy na školách i dny otevřených dveří. Jak si s tím poradili na škole, kde jsou zvyklí dělat věci tak trochu jinak?

Co bylo potřeba zvážit?

Než zazvoní se školou vymyslelo již na podzim jasný plán - den otevřených dveří musí proběhnout v on-line podobě. Klasická prezentace s textovými slajdy ovšem nepřicházela v úvahu - emko, jak se škole říká, je o strojích, odbornících a nejmodernějším vybavení. A to zachytíte na prezentaci atraktivně jen velmi těžko - a hlavně staticky.

Druhý důležitý prvek, který nám neustále vychází v průzkumech, je fakt, že se uchazeči na dnech otevřených dveří chtějí potkat se studenty. Bylo tedy jasné, že potřebujeme i zapojení studentů.

Pak tady byl samotný formát - video musí to být dostatečně dynamické, aby se na nej vydrželi dívat příslušníci generace Z, kteří hltají 15 až 30 sekundová videa a ještě ke všemu často zrychleně. 

A poslední střípek do skládačky představovala komunikační strategie školy, která vznikla na základě analýz Než zazvoní. V jádru komunikační strategie emka je několik pilířů a ten nejdůležitější se musel přenést do videa: škola komunikuje jako pracoviště vybavené nejmodernější technikou a doslova drží prst na tepu doby.

 
"...příslušníci generace Z hltají 15 až 30 sekundová videa a ještě ke všemu často zrychleně."
 
#1 Technická příprava

Velmi brzy tedy padlo důležité rozhodnutí - den otevřených dveří bude skze video, které navíc budeme vysílat živě na Facebooku. A aby vše bylo dostatečně dynamické a video vtáhlo uchazeče do děje, bylo potřeba vše podat z vlastního pohledu - tak, jako by uchazeči byli skutečně ve škole.

K tomu bylo potřeba zakoupit dva důležité kousky vybavení: kvalitní mobil s nadstandardní kamerou a gimbal. Kvalitní mobil jsme škole doporučili pořídit hned z několika důvodů, ale tím hlavní jsou nároky sociálních sítí. Z naší praxe moc dobře víme, že jakmile stejnou událost zachytíme kvalitní kamerou a ne průměrným mobilem, okamžitě se to projeví na množství reakcí. A je výrazně jednodušší propojit s Facebookem mobil, než jakoukoliv jinou (byť profesionální) kameru.

Nejedná se o žádnou penalizaci Facebooku nebo Instagramu, ale o preference uživatelů. Druhým dílem do skládačky byl gimbal, neboli stabilizační držák na mobil, který pomocí série elektromotorků a gyroskopů umožňuje minimalizovat třepání obrazu za chůze.

Image
Image
Videem provázela dvojice studentů, kteří dodávali výsledku na autenticitě

#2 Scénář a nácvik

Po pořízení nové výbavy bylo potřeba se s gimbalem sžít. Ovládání není složité, ale je dobré vše dostat „pod kůži”, protože v živém on-line vysílání není prostor na chyby. Jeden z členů propagačního týmu se ujal role kameramana, naučil se několik speciálních pohybů a zejména vypiloval typ chůze, který zabezpečoval co nejplynulejší pohyb kamery.

Pan ředitel mezitím s týmem navrhl trasu, kudy den otevřených dveří povede – cílem bylo udělat video tak krátké, jak to je ještě možné, ale zároveń ukázat vše potřebné. A tak vzniklo první nácvikové video, kde pouze pan ředitel s hrubým popisem toho, co se bude v jednotlivých místnostech dít, prošel společně s kameramanem celou trasu – výsledek měl kolem 20 minut.

Jakmile byla jasná trasa, bylo potřeba doladit scénář – cílem bylo, aby školou provázeli 2 průvodci, kteří okomentují nejzajímavější části školy. K těmto „atrakcím” tak bylo potřeba zabezpečit dostatečný počet kolegů, kteří danou ukázku spustí či dále okomentují, a tak uchazečům na monitorech lépe popíšou, o čem je vlastně škola.

Protože současná generace uchazečů je netrpělivá, bylo potřeba to nejatraktivnější z jednotlivých stanovišť ukázat právě ve chvíli, kdy na místo dorazí průvodci - tedy bez prostojů.

Během několika cvičných kol se nakonec týmu podařilo vytvořit souvislou show, kde byly precizně koordinované pohyby kameramana, 2 hlavních protagonistů i doprovodu, který usnadňoval pohyb v areálu. A tým zvládl i takové perličky, jako přesun autem, zakomponování „náhodných kolemjdoucích” na školních koloběžkách, nebo velké finále na střeše školy.
Image
Pan ředitel si také zahrál menší roli a stihl zodpovědět několik otázek při převozu štábu autem
#3 Vysílání a výsledky

Tým byl připravený, událost na Facebooku založená a zpropagovaná, a pak přišel den D. Video se vysílalo 23. listopadu 2020 v odpoledníhch hodinách. Celý tým fungoval perfektně, jediným problémem se ukázala být rychlost připojení k internetu – protože trasa zahrnovala 2 budovy a krátkou jízdu autem, bylo potřeba se spolehnout na mobilní datové připojení. To občas nestíhalo přenášet video a tak docházelo k rozpixelování obrazu.

I přes tento malý technický problém ale projekt jednoznačně splnil své cíle a dokonce řadu překonal. Předně, tým se naučil lépe spolupracovat a osvojili si i řadu nových dovedností. Dále se díky inovativnímu způsobu komunikace s uchazeči podařilo škole upevnit pozici technologického leadera v regionu. Hlavně se ale škole podařilo oslovit tisíce lidí.

Třešničkou na dortu je poté to, že si on-line dne otevřených dveří všimli i redaktoři z České televize a přijeli přímo na školu za ředitelem natočit reportáž o moderní komunikaci škol, kam kromě jesenické techniky zařadili Univerzitu Palackého v Olomouci.

Image
Inovativní pojetí dne otevřených dveří dostalo školu do televize, čímž získala propagaci v hodnotě desítek tisíc zdarma
0
Dosah Událostí v regionech
0
Cena mediálního prostoru

Video v číslech

0
Zhlédnutí videa
0x
Větší zásah než jiný obsah
0
Zhlédnutých minut
0
Komentářů
Co řekli o spolupráci...
"Spolupráce s Než zazvoní posunula marketing emka na kvalitativně novou úroveň. Oceňuji profesionalitu pana Komínka při vizích, kam posunout emko, a paní Čechovou v nastavování reklam v online marketingu. Hmatatelným výsledkem naší spolupráce navenek je prezentace emka v televizi, rádiu a tisku. Pro mě jako ředitele školy je důležitý posun lidí v marketingovém týmu, jasné definování jejich rolí a úkolů. Díky Než zazvoní jsme byli schopni uspořádat facebookovou událost online prohlídku školy, do které se v živém přenosu v době epidemie zapojilo na 40 pracovníků školy. Velice si cením spolupráce s Než zazvoní a všem ji velice doporučuji."
Jiří Viterna, ředitel SPŠ Jeseník
“Spolupráce s emko Jeseník pro nás představuje zcela novou metu. Škola byla postavena před nové výzvy způsobené světovou pandemií, ale nikdo ze školy ani na chvíli nezaváhal, nikdo se nezalekl moderních, ale neosvědčených řešení. Každý se musel naučit něco nového, ale ze zkoušky vychází tým pana ředitele Viterny silnější než kdy předtím. A my v Než zazvoní jsme rádi, že se nám podařilo najít další školu, která jasně ví, kam směřuje a nebojí se pustit do nových věcí.”
Karel Komínek, konzultant Než zazvoní
Potřebuje vaše škola také nový impuls?
 

"*" indicates required fields

[contact-form-7 id="4257" title="Služby - formulář Kroměříž case study"]
 
Image

Mgr. Adéla Vančurová, DiS

Konzultantka