V roce 2023 skončí současné Google Analytics – nezapomeňte přejít na nové

Jakub RohMarketingové tipy, Novinky

Google Analytics je služba zdarma, která majitelům webu umožňuje sledovat návštěvnost, chování a spoustu dalších věcí. Je nenahraditelnou součástí většiny webů, neboť sbírá data, na základě kterých můžete web vylepšovat, vyhodnocovat úspěšnost reklamy a odhaluje kritické problémy webu (jako třeba, když na web nechodí návštěvníci).

Současná verze se jmenuje Universal Analytics (dále UA) a je to verze, kterou máte na webu pravděpodobně i vy. Nová verze se jmenuje Google Analytics 4 (dále GA4) a do poloviny roku 2023 na ni musí přejít všechny weby. Google ukončí Universal Analytics 30. června 2023.

Problematické je to, že data ze starých UA nejde jakkoliv dostat do GA4 – jakmile UA skončí, Google postupně začne mazat i tato data. GA4 tedy bude vždy začínat od úplné nuly. Čím dříve tedy novou verzi nasadíte, tím více budete mít dat – to může být relevantní pro vyhodnocování náboru, dlouhodobých kampaní (jako např. reklama v tisku) i pro vytváření reklamy na Google či YouTube.

UA a GA4 mohou běžet souběžně – nic vám tedy nebrání novou verzi na web implementovat co nejdříve. Pro typického uživatele se pak moc nemění – nové GA4 měří návštěvnost a chování stejně, jako předchozí verze a uživatelské prostředí je shodné taktéž. Nová verze pak více reaguje na soukromí uživatelů a nové legislativní změny.

Co musíte udělat?

Přihlaste se do stávajících Google Analytics a nahoře uvidíte upozornění „Od 1. července 2023 nebude Universal Analytics ve standardních službách zpracovávat nová data. Připravte se už dnes. Nastavte si službu Google Analytics 4 a přejděte na ni“ a velké modré tlačítko „Jdeme na to“. Po kliknutí se dostanete na stránku „Asistent nastavení služby GA4“, zde pak pokračujte sekcí „Chci vytvořit novou službu GA4“.

Po kliknutí na tlačítko vytvořit přejděte do nových GA4 a pak do sekce „Datové streamy“. Zde pak vytvořte nebo vyberte webový stream a přidejte značku podle návodu na web (buď vložením kódu, doplňkem nebo pošlete pokyny pro implementaci svému web správci).

Google Analytics je nenahraditelnou součástí webu a jeho absence školu poškodí dříve či později. Proto přejděte na novou verzi co nejdříve a pokud náhodou nemáte v současnosti žádné Analytics na webu, implementujte je co nejdříve. Jde o nástroj zdarma, který jde implementovat na úplně každý web a z těchto dat jde předvídat i návštěvnost dnů otevřených dveří!

A pokud si na implementaci či přechod nevěříte, ozvěte se nám a s přechodem vám pomůžeme.

Canva pro učitele středních škol

27. června 2024 | on-line školení

Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

Více o školení

Image