Jak vytvořit ilustrace pro výuku v Midjourney pomocí ChatGPT

Karel KomínekMarketingové tipy

Potřebujete vytvořit ilustraci pro výuku, propagaci školy nebo váš vlastní projekt, ale nevíte, jak pracovat s Midjourney? Přinášíme vám návod krok za krokem, ve kterém vám pomůže ChatGPT.

ChatGPT a Midjourney mění vzdělávání i školní nábor

Na českých školách se již naplno zabydlel nástroj ChatGPT. Jen v Než zazvoní jsme proškolili téměř tisícovku učitelů na různé nástroje umělé inteligence. Učitelé ji používají pro přípravy na hodinu, vytváření testových otázek, repetitivní úkoly, odpovídání na maily a nebo vytváření různých obrázků (a žáci k psaní všech možných úloh).

Prozatím je nejlepším nástrojem na generování obrázků Midjourney. Jeho používání má ovšem hned dvě drobné bariéry: dá se s ním domluvit pouze anglicky a nemá variantu na vyzkoušení zdarma (měsíční používání stojí 10 USD).

Pro ty z vás, kteří neví, jak s Midjourney komunikovat, ale přesto byste si chtěli práci s nástrojem vyzkoušet, přinášíme přehledný návod krok za krokem, ve kterém využijete ChatGPT, který spouta učitelů již používá.

Nová FB skupina pro učitele:

Umělá inteligence ve školství

Novinky ze světa AI, návody, rady a tipy a samozřejmě diskuze na všechna témata spojená umělou inteligencí.

Přejít do skupiny

Jak vytvořit obrázek Polednice od K. J. Erbena?

Jako ukázkový příklad jsme si vybrali něco, co občas na dotaz řešíme na našich školeních AI - jak vytvořit obrázek něčeho, co digitální fotku rozhodně mít nemůže: obrázek Polednice.

Krok #1: Nechte ChatGPT zjistit, jak vypadá motiv, který chcete vytvořit

Začali jsme jednoduchým promptem, na který nám ChatGPT dodal dostatečně detailní na to, abychom jej dokázali dále využít.
Image

Krok #2: Z popisu vygenerujte prompt pro Midjourney

Nyní máte na výběr ze dvou scénářů. Pokud nejste spokojení s popiskem, který vám ChatGPT dodal, bude potřeba upravit původní prompt, či požádat o doplnění konkrétní části textu. Pokud se vám výsledek líbí, můžete rovnou po ChatGPT chtít vytvořit prompt pro Midjourney.
Image

Právě zde je prostor na upřesnění parametrů obrázku. Pokud chcete jako my realistické zobrazení, použijte podobnou formulaci. Je ovšem možné zadat i jiné styly, např. kresbu rukou či malbu.

V tento moment by vám měl ChatGPT začít odpovídat anglicky. Pokud by se tak nestalo, mělo by stačit jej upozornit, že prompt má být anglicky a mít správnou syntax pro Midjourney.

Image

Krok #3: Zadejte promp do Midjourney

Nyní stačí překopírovat text v uvozovkách a vložit jej jako prompt do Midjourney. Oproti výsledku, který nám dodal ChatGPT, jsme pouze smazali dvojité dvojtečky "::", které Midjourney říkají, že má vzít takto oddělené části promptu separátně.

Aby byl výsledek více realistický, smazali jsme také zmínku o 8K (označení pro velmi vysoké rozlišení), které ve světě Midjourney většinou vede k tomu, že obrázek vypadá jako z moderní PC hry. Naopak jsme přidali parametr "raw", který vede k syrověji působící scenérii, a --ar 16:9, což umožňuje vygenerovat obrázek v poměru 16:9 oproti standardnímu čtverci.

Finální prompt tedy vypadal takto:

photorealistic image of the Noon Witch (Polednice) as depicted in Karel Jaromír Erben's folklore-inspired ballad. Capture her as a tall, slender figure with wild, untamed hair, dressed in ancient or tattered garments that evoke a sense of death and danger. The atmosphere around her should be oppressive, filled with a foreboding sense of inevitable doom. Highlight the supernatural essence and the menacing vibe she embodies, against a backdrop that suggests a hot, stifling midday in a rural setting. The image should emphasize the tension and the eerie silence of the peak of the day, making the Noon Witch's presence even more alarming, photorealistic, raw, portrait mode, enhance for natural lighting and shadows to accentuate the eerie and foreboding atmosphere, --ar 16:9
Image

Výsledek

Jako vždy vám Midjourney představí rovnou 4 návrhy, které můžet buď přijmout a nechat si je zvětšit do použitelnější velikosti, použít jako základ k přepracování, částečně upravit či zcela zahodit a vygenerovat něco zcela nového. Nám na první dobrou vypadlo toto. Co na výsledek říkáte?
ImageImageImageImage

Canva pro učitele středních škol

27. června 2024 | on-line školení

Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

Více o školení

Image