Jaký nástroj pro on-line video výuku zvolit pro školu?

Aneta KošíkováMarketingové tipy

[vc_row padding_top=”0px” padding_bottom=”0px”][vc_column fade_animation_offset=”45px” width=”1/1″][vc_column_text]Začít vyučovat on-line nebylo nikdy jednodušší a potřebnější. Existuje bezpočet nástrojů, pomocí kterých můžete začít vyučovat on-line okamžitě. Zde je jejich rozsáhlý a skutečně vyčerpávající přehled. Ale jak se v tom neztratit a jaký zvolit?

Pokud i vy chcete pokračovat ve výuce efektivně a pravidelně se potkávat se svými žáky alespoň on-line, tak právě pro vás máme tento článek. Vybrali jsme nástroje, které jsou zdarma, sami je máme otestované a které možná už máte ve škole, ale zatím jste s nimi nemuseli pracovat. To v případě, že využíváte Office365 od Microsoft nebo GSuite pro školy od Google.

Abyste nemuseli vybírat, vybrali jsme pro vás 4 nejvhodnější  nástroje a také zajímavé zdroje, které také mohou pomoct.


Zdroje a další přínosné články:

1. Microsoft Teams

Toto je jasná jednička! Velkou výhodou Microsoft Teams je totiž to, že kromě videokonferencí můžete v rámci systému tvořit on-line třídy, kde můžete zároveň také sdílet materiály nebo testy, které Vám žáci přímo v systému vyplní. Tento systém dokáže tak distanční výuku pokrýt kompletně. Microsoft Teams lze v limitovaném provedení využít i bez Office 365, více o jeho zprovoznění naleznete zde

Po tomto nástroji určitě sáhněte, pokud ve škole používáte Office365 od Microsoftu. Z pohledu týmové práce je to nástroj nejkomplexnější. Videokonference Microsoft Teams splňuje veškeré požadavky pro on-line výuku. V rámci hovoru můžete virtuálně promítat prezentaci nebo pro vysvětlení látky použít virtuální tabuli. V průběhu hovoru můžete také zabezpečit, aby váš výklad nikdo nerušil tím, že centrálně vypnete zvuky všem posluchačům. Videokonferenci lze také nahrávat pro jakákoliv budoucí použití.

Odkaz na videonávod pro používání Microsoft Teams v češtině naleznete zde.
Cena: zdarma
Co k využívání potřebujete: Office 365 – pro školy zdarma.
Jazyk systému: čeština

přenos obrazu on-line prezentace
přenos obrazu učitele zároveň s promítáním
přenos obrazu jednotlivých žáků
schopnost centrálně vypínat/zapínat zvuky jednotlivců
schopnost centrálně vypnout zvuk všem naráz
záznam videokonference

2. Hangouts Meet

Výhodou Hangouts Meet je možné propojení s dalšími službami Google pro předávání materiálů a případně i zadávání testů. A to včetně virtuální učebny Google Classroom. Sada Google nástrojů tak také může pokrýt kompletní distanční výuku. Jako malou nevýhodu shledáváme chybějící možnost hromadného vypnutí mikrofonu všech účastníků a tak žáky v tomto případě musíte poprosit o vypnutí nebo mikrofony vypínat postupně.

Založit videokonferenci můžete jednorázově na tomto odkazu zde. Pokud však chcete pořádat pravidelné hodiny, nejlepší způsob je vytvořit v Google kalendáři opakující se událost.

Důležité je upozornit také na fakt, že všichni účastníci hovoru musí mít zřízený Gmail účet. Pokud byste však plánovali Hangouts meet používat opakovaně, nebude se jednat o velikou překážku.

Do 1.7.2020 je pro školy také zdarma dostupná služba Hangouts Meet Enterprise, která nabízí ještě více rozšíření. Pokud vaše škola nemá G Suite, možností je využít omezenější nástroj Hangouts, který je zdarma. Ve videokonferenci pak můžete mít maximálně 25 lidí a není zde umožněný záznam hovoru.

Návod na používání Hangouts Meet v angličtině naleznete zde.
Cena: zdarma
Co k využívání potřebujete: G Suite – pro školy zdarma, Gmailový účet
Jazyk systému: čeština

přenos obrazu on-line prezentace
přenos obrazu učitele zároveň s promítáním
přenos obrazu jednotlivých žáků
schopnost centrálně vypínat/zapínat zvuky jednotlivců
schopnost centrálně vypnout zvuk všem naráz
záznam videokonference

3. Zoom

Zoom, stejně jako Microsoft Teams, zvládá promítat vaši obrazovku, kde žáci uvidí jak promítaný obsah, tak také vás v malém paralelním okénku. Účastníkům hovoru můžete jako hostující vypínat centrálně mikrofony a videokonferenci můžete placené verzi, která je pro školy za 150 $ měsíčně, také nahrávat. 

Zajímavým a příjemným bonusem je, že se žáci mohou virtuálně přihlásit o slovo, u okénka daného žáka se pak objeví symbol ruky a učitel je tak může na jedno kliknutí vyvolat zapnutím jeho mikrofonu. Zoom ale také například zvládne rozdělit skupinu do více menších skupin, pokud žákům zadáte skupinový úkol. Mezi jednotlivými skupinami pak může učitel přecházet.

V aplikaci je možné naplánovat pravidelné hodiny nebo chatovat s celou skupinou žáků. Nevýhodou by pro vás mohlo být zpoplatnění služby, pokud potřebujete vést hovor delší než 40 minut a nutnost instalace aplikace, ta je však velmi jednoduchá. V současné koronavirové krizi však Zoom nabízí prodloužení 40 minutové hranice pro školy zdarma, škola si o tuto možnost musí sama zažádat. Schvalování žádostí je téměř okamžité. Tento nástroj doporučujeme jako nejlepší komerční řešení.

Odkaz na návod v angličtině pro používání aplikace ZOOM naleznete zde.

Cena:

  • $14,99/ měsíc/pouze pro hostitele hovoru (účastníci zdarma)
  • nebo Zoom for Education balíček pro celou školu a 20 hostujících učitelů za $150,
  • nebo zdarma pouze do 40 minut videohovoru,
  • nebo balíček Pro zdarma pro školské instituce – po dobu koronavirové krize mají školy možnost požádat o balíček Pro zdarma.

Co k využívání potřebujete: stažená aplikace ZOOM a učitel také vytvořený účet
Jazyk systému: angličtina

přenos obrazu on-line prezentace
přenos obrazu učitele zároveň s promítáním
přenos obrazu jednotlivých žáků
schopnost centrálně vypínat/zapínat zvuky jednotlivců
schopnost centrálně vypnout zvuk všem naráz
záznam videokonference

4. Jitsi

Nejjednodušší nástroj pro okamžité použití. Výhodou tohoto nástroje je, že nemusíte nic instalovat ani zakládat účet. Konferenci můžete začít založením nového hovoru přímo přes hlavní stránku Jitsi.org a studentům poté zašlete emailem či jiným komunikačním nástrojem pouze odkaz. Stejně jako u aplikace ZOOM mají účastníci možnost se virtuálně přihlásit o slovo a vy je zapnutím jejich mikrofonu můžete vyvolat. Samozřejmostí je také sdílení vaší obrazovky.

Nahrávání videokonference je možné pokud máte účet v uložišti Dropbox. Nevýhodou tohoto nástroje je poté fakt, že jediným identifikátorem virtuální třídy je název vaší videokonference. Pokud tento stejný název do vyhledávače zadá kdokoliv jiný, může se vám stát, že se v on-line prostoru potkáte. Doporučujeme proto pro vaši videokonferenci zvolit komplexnější a originální název.

Důležitý tip: Odkaz videokonference pro sdílení je odkaz stránky ve vyhledávacím řádku.
Podrobný manuál v angličtině naleznete zde.
Cena: zdarma
Jazyk systému: angličtina

přenos obrazu on-line prezentace
přenos obrazu učitele zároveň s promítáním
přenos obrazu jednotlivých žáků
schopnost centrálně vypínat/zapínat zvuky jednotlivců
schopnost centrálně vypnout zvuk všem naráz
záznam videokonference
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row padding_top=”0px” padding_bottom=”0px”][vc_column fade_animation_offset=”45px” width=”1/1″][vc_cta h2=”On-line školení Než zazvoní” h4=”Pokračujeme v distančním vzdělávání” txt_align=”center” style=”outline” color=”pink” add_button=”bottom” btn_title=”Termíny on-line školení” btn_style=”flat” btn_color=”juicy-pink” btn_align=”center” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fwww.nezzazvoni.cz%2Fskoleni%2Fonline-skoleni%2F|title:On-line%20%C5%A1kolen%C3%AD”]

Připojte se na naše školení on-line školení odkudkoliv. Začínáme od 16. září! 

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]