reference

Jak v Kroměříži oslovili 40 000 lidí na Facebooku přes prázdniny

Zatímco všechny školy řeší, že přes prázdniny nemají obsah na sociální sítě, potravinářská škola z Kroměříže oslovila desítky tisíc lidí bez výrazných investic. Jak to dokázali?

 

Facebook a Instagram jsou nepostradatelným nástrojem v moderní školní náborové kampani. Úspěšné školy ví, že je potřeba publikovat 3-5x za týden, jinak hrozí propadnutí neplaceného dosahu celé stránky.

To ale silně koliduje s během školního roku, protože většina škol přes prázdniny nijak nekomunikuje. Školy si tak nevědomky zadělávají na problém, který se projeví hned v září - kdy již začal nábor na další období.

Školám, které nechtějí dopustit propad v dosahu tak nezbývá nic jiného, než vymyslet smysluplný obsah i na prázdniny. Před touto výzvou stál náborový tým na konci školního roku i ve Vyšší odborná škole potravinářská a Střední průmyslové škole mlékárenské v Kroměříži.


Image
Image

Chcete silnější komunitu? Nebojte se ji zapojit

Od začátku bylo jasné, že škola vlastními silami není schopna vytvořit dostatek obsahu na zhruba 12 týdnů, kdy se ve škole nebude téměř nic dít. Využila tedy populární metody tzv. crowdsourcingu, při které požádáte vaši komunitu (žáky, absolventy, učitele a další) o spolupráci na vytváření obsahu. Nosným tématem letní komunikace se příhodně stalo cestování, které je s prázdninami neodmyslitelně spojené.

Kombinací těchto nosných prvků vznikla facebooková výzva, ve které škola poprosila své fanoušky, aby ji během prázdnin posílali fotky školních placek na zajímavých místech, které během prázdnin studenti navštíví. Vše se dělo přes zprávy na Facebooku.

Ačkoli na začátku panovala lehká nervozita, jestli všechny fotky nepřijdou pouze první týden v červenci, nic takového se nestalo. Aktivita fanoušků předčila všechna očekávání, ve zprávách se objevovaly fotografie několikrát za týden.

Několik nejúspěšnějších příspěvků zasáhlo díky stokorunovým investicím do propagace i několik tisíc lidí. Akce školy se tak lavinovitě šířila mezi přátele studentů, jejich rodiče i lidi z okolí.

Nakonec škola dostala za celé období hned několik desítek krásných fotek ze spousty atraktivních lokalit - od Niagarských vodopádů, přes severní Norsko po Turecko a Egypt.

Díky tomu měli správci zajištěného mnohem více obsahu, než skutečně potřebovali, a celou akci se podařilo komunikačně vytěžit až do poloviny září. Protože jsou všechny příspěvky označené speciálním hashtagem #plackanacestach, dají se snadno najít a zobrazit.


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Uživateli vytvářený obsah je silný nástroj

Sázka na zapojení fanoušků se škole jednoznačně vyplatila. Kromě ohromného dosahu v době letních prázdnin, kdy konkurence většinou nekomunikuje nic, si škola ověřila, že její fanoušci (studenti) mají ke školnímu profilu skutečně blízko.

Týmu v Kroměříži tak odpadla starost s oživováním profilu po dlouhé neaktivitě, čímž si musejí ostatní školy každý rok projít znovu v září.

Že se s komunitou dá úspěšně pracovat, dokládají také ve Šluknově. Tam již roky provozují podobnou aktivitu, při které se žáci i učitele fotí ve školních tričkách při výjezdech po celý rok. Fotky následně zasílají správci stránek.

Motiv cestování ale není zdaleka jediný - je jen na vás, jaký se vám podaří vymyslet mechanismus zapojení vašich studentů - představě se meze nekladou.

A jaký to přineslo výsledek?

0
oslovených uživatelů
0
nových fanoušků

Atraktivní výzva školy tedy slavila úspěch. A co cena? Společně s propagací kurzů pro dospělé, které se promítly do finálního dosahu, a propagací vybraných příspěvků, škola utratila něco málo přes 1 500 Kč. Přineslo jí to 27 124 lidí oslovených zdarma a 12 780 zaplacených uživatelů.

Naprostou většinu dosahu tak škola získala organicky díky zajímavému obsahu (zdarma). A co vám tedy investice do Facebooku může přinést? desítky tisíc oslovených uživatelů, pár nových fanoušků, ale především nadšenou fanouškovskou základnu.

Co řekli o spolupráci...

"Naše škola každým rokem řešila propagaci a nábor léta zaběhnutým způsobem. V daném stereotypu jsme se dostali do stavu zastaralé komunikace s veřejností, nemoderních webových stránek a celkové formy prezentace školy. Díky spolupráci s firmou Než zazvoní jsme vytvořili novou tvář školy, získali jsme nástroje pro zpětnou vazbu, díky kterým bylo možno optimalizovat komunikaci s veřejností, používat profesionální formy prezentace školy a vytvářet pozitivní brand. I přesto, že působení těchto nástrojů má dlouhodobější charakter 2 až 3 let, jsme již po necelém roce zaznamenali významný nárůst uchazečů u některých kriticky ohrožených oborů a získáváme ohlasy i z široké veřejnosti o kladném povědomí o škole."

Petr Sklenář, ředitel SŠZZ Olomouc

“Zemědělka v Olomouci se stala srdcovým projektem hned pro několik našich konzultantů - jejich Instagram si pravidelně přeposíláme uvnitř firmy. V komunikační strategii se podařilo skvěle nastavit značku, která souzní s žáky i učiteli - proto pro školu není problém dodržovat nastavený směr. Dnes je SŠZZ Olomouc skvělým příkladem pro všechny ostatní školy.”
Karel Komínek, konzultant Než zazvoní

Potřebuje vaše škola zkrotit sociální sítě?

 

"*" indicates required fields

[contact-form-7 id="4257" title="Služby - formulář Kroměříž case study"]
 
Image

Mgr. Adéla Vančurová, DiS

Konzultantka