Pozor na podvodné e-maily a falešná upozornění na Facebooku

Nela PliešovskáMarketingové tipy, Novinky

V poslední době se množí případy podvodných e-mailů nebo oznámení, které se tváří jako oficiální zpráva od Facebooku. Podvodníci nemíří pouze na velké značky, falešné zprávy už nám reportovalo několik škol. Možná podobná zpráva přišla i vám. Co v takovém případě dělat? 

Falešné zprávy mohou vypadat jako upozornění na žádost o přátelství, tvrzení o porušení zásad komunity, varování nebo výhra v loterii na Facebooku. Pokud e-mail nebo zpráva od Facebooku vypadá neobvykle, neotevírejte ji ani žádné přílohy. Pokud zprávu otevřete, rozhodně neklikejte na žádné odkazy. Nahlaste zprávu na phish@fb.com nebo prostřednictvím odkazů pro hlášení, které se zobrazují na Facebooku.

Při phishingových útocích se podvodníci snaží napodobovat známé značky a jejich webové stránky, včetně designu. Odkaz na podvodný web se šíří e-mailem, SMS zprávou, oznámením v aplikaci nebo jste na něj přesměrováni z jiných stránek. Podvodné weby často obsahují formuláře určené k k odcizení loginu a hesla, platebních údajů nebo jiných osobních informací.

Porušili jste zásady komunity

V současnosti nejčastěji reportovaná falešná zpráva vypadá takto:

Vážený administrátore stránky. Svou stránku si musíte nárokovat, protože bylo zjištěno, že se zapojuje do činnosti, která porušuje Pravidla komunity na stránce Facebook. Kvůli vaší ochraně ne každý na Facebooku může vidět nebo používat vaši stránku. Potvrďte, že jste vlastníkem účtu, kliknutím na následující odkaz: http://tinyurl[.]com/supportteam83451290.
Podle komunitárních standardů Facebooku máte 24 hodin na provedení těchto kroků, abyste zabránili trvalé deaktivaci vašeho účtu. Děkujeme, že nám pomáháte zlepšit údržbu Facebooku. S pozdravem. Tým pro standardy komunity Meta.

Zpráva vám může přijít do e-mailu nebo se objevit v oznámení na Facebooku. Může být doprovázená seznamem Facebookových stránek, na které podobná zpráva také mířila.

Podívejte se, jak podvodná zpráva vypadá:

Image

Ohrožen může být i váš web

Podvodné zprávy se netýkají pouze Facebooku, útočníci míří také na další aplikace (např. Microsoft, Google) nebo weby.

Jedním z příkladů je zpráva o nabourání webu útočníky. Podvodníci vyhožují zpronevěřením databáze a zničením pověsti, pokud nezaplatíte určitý finanční obnos v bitcoinech. Pokud obdržíte takový e-mail, rozhodně neklikejte na žádné odkazy, neotevírejte přílohy ani neplatťe. Zprávu označte jako spam, zablokujte odesílatele, útok můžete nahlásit provozovateli svého webu.

Podívejte se na výstřižek z takového e-mailu:

Image

Jak se před podobnými útoky chránit?

  1. Nikdy s nikým nesdílejte své přihlašovací údaje a nepoužívejte stejná hesla napříč různými účty. Facebook ani další platformy vám nikdy nepošlou e-mail s žádostí o uvedení vašeho hesla ani vám nebudou heslo posílat v příloze.
  2. Nastavte si na Facebooku dvoufázové ověření. Jedná se o bezpečnostní funkci, která spolu s heslem pomáhá chránit váš facebookový účet.
  3. Všímejte si detailů – podvodné zprávy často obsahují překlepy, gramatické chyby nebo špatné formátování.
  4. Nesdílejte více údajů, než je nezbytně nutné. K nákupu na internetu není potřeba pin k vaší kartě. Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje se třetími stranami.
  5. Neklikejte na odkazy u nevyžádných zpráv o resetování hesla. Dostanete se na stránku, která vypadá jako originální web, ale své údaje poskytnete útočníkovi.
  6. Podezřelé zprávy neotvírejte a rovnou je smažte.
  7. Neklikejte na odkazy ani neotvírejte přílohy v podezřelých zprávách.
  8. Ověřte si, kdo je odesílatelem zprávy. Všímejte si překlepů nebo rozdílů v e-mailové adrese odesílatele. Podezřelé odesílatele blokujte.
Máte zkušenost s podobným útokem? Dejte nám vědět, ať můžeme informovat ostatní a společně předcházet problémům.

Letní akademie pro učitele

Intenzivní kurz uprostřed jižní moravy

Staňte se expertem na školní nábor a komunikaci! Připravili jsme pro vás ucelený program, který vás provede půlrokem vzdělávání během pouhých 4 dní.
Více o školení

školení pro učitele - Letní akademie