5 promptů pro Midjourney, které může využít každá škola

Karel KomínekMarketingové tipy

Potřebujete ilustrace či fotky pro vaši školu? Začínáte právě s Midjourney a ocenili byste trochu inspirace pro začátek? V dnešním článku vám přinášíme hned několik konkrétních promptů, které můžete rovnou zkopírovat či použít jako základ pro váš kreativní výstup.

Ačkoliv my v Než zazvoní jsme velcí zastánci toho, aby školy používaly za všech okolností své vlastní fotografie, z praxe víme, že je to pro řadu škol ne vždy možné. Naštěstí pro tyto případy tady máme Midjourney, nástroj generativní umělé inteligence, která dokáže produkovat použitelné obrázky během několika vteřin.

Jejich využití naleznete zejména v rámci on-line kampaní, pro které je potřeba mít připravenou celou řadu různých kreativ. Moderní on-line kampaně totiž fungují tak, že vždy ukazujete stejné sdělení v různých formách více různým skupinám, a následně vybíráte tu variantu reklamy, která měla nejlepší výsledky.

V extrémním případě lze použít Midjourney ale i na webu či rovnou v Atlasu školství. Zde je ovšem potřeba mít velký cit pro to, co je ještě možné použít, protože výstupy z Midjourney ne vždy vedou k zcela věrohodným výsledkům.

1) Selfie skupiny studentů

chatGPT s popisem 3D modelu openscad
midjourney prompt
selfie of group of three czech students smiling at camera, photorealistic, shot on iphone 15 pro max

U vytváření fotografií studentů je potřeba si dát pozor hned na několik věcí. Předně, pokud nezadáte specificky, že se jedná o české studenty, nebudou výsledné fotografie odpovídat etnickým složením ani oblečením.

Pokud by byly na fotografii viditelné i další určující objekty, jako je zeleň, budovy či auta, mohl by se vám problém ještě více zhoršit. Proto pokud se budete snažit vytvořit realistickou fotografii studentů, snažte se záběr koncipovat tak, aby fotka zobrazovala spíše méně obličejů (proto tam vždy hrozí určitá deformace) a pouze nezaostřené prostředí v pozadí.

Velmi běžné v rámci všech výstupů AI je také promítání cizích kontextů do jiných kultur, například v tomto případě mohou některé fotografie vyobrazovat studenty ve školních uniformách typických pro UK nebo USA.

Zcela vyloučené je potom v podstatě to, abyste dokázali studenty "vyfotit" před vaší vlastní školní budovou. I pokud byste použili reálnou fotku budovy jako základ promptu, vytvoří Midjourney vlastní interpretaci. Styl tedy může sedět, ale proporce, vstup či okna mohou být zcela viditelně špatně.

Nová FB skupina pro učitele:

Umělá inteligence ve školství

Novinky ze světa AI, návody, rady a tipy a samozřejmě diskuze na všechna témata spojená s umělou inteligencí.

Přejít do skupiny

2) Studenti v chill-out zóně

midjourney studenti v chill-out zóně
midjourney prompt
photo of czech high-school students chilling in small cozy chill-out zone in the school, raw, closed eyes, photorealistic, detailed

U těchto obrázků platí podobná pravidla jako výše - čím méně bude na fotce lidí, tím menší bude šance na zdeformované obličeje a špatně vygenerované ruce - ty patří mezi další problematická místa současných modelů. Problémem jsou prsty a jejich správné postavení na ruce, ale výjimkou není ani přebývající ruka.

Protože jsme nespecifikovali, přes jaký přístroj má být fotografie pořízena, vidíme na fotkách již patrnou určitou míru (náhodné) stylizace. Pokud byste ovšem chtěli, můžete zadefinovat každý jednotlivý detail, včetně konkrétního objektivu či clony.

3) Sestřičky na praxi pracují s krevními vzorky

midjourney sestřičky na praxi
midjourney prompt
photo of czech high-school students of nursing practicing with blood samples from patients, hospital, raw, photorealistic

Také z praxe virtuálních sestřiček vznikly použitelné fotografie. U podobných scén je poměrně důležité nezapomenout přidat parametr "raw", která upozadí přirozenou stylizaci Midjourney a dodá fotkám více přirozený, naturalistický vzhled.

Pokud potřebujete vygenerovat fotku z jiného prostředí, stačí nahradit název oboru, objekt, se kterým mají studenti manipulovat a prostředí. Nezapomeňte dodat parametr "photorealistic", případně "detailed". Pokud vám nebudou záběry připadat stále dostatečně realistické, přidejte i přístroj, na který má být fotka zachycena (hi-end mobil nebo fotoaparát).

4) Detail kovové hobliny

midjourney kovové hobliny
midjourney prompt
detailed photo of milling cutters metal shavings, photorealistic, detailed, depth of field, makro, --ar 16:9

Ne vždy je ovšem potřeba rovnou fotit žáky. Pro spoustu příležitostí je vhodné využít také ilustrační fotografie, ať už k dokreslení atmosféry, či jako pozadí na webové stránky.

V takovém případě je ovšem potřeba dát si velký pozor na zadání. Pokud v zadání upřednostníte hobliny, bude fotka zaostřená jinam (a vykreslovat jiný obsah), než kdybyste se zaměřili na nůž. V Midjouney vždy platí, že věci na začátku promptu mají větší váhu než ty na konci.

V tomto případě jsme díky parametru "ar" na konci vytvořili širokoúhlé fotografie místo klasického čtverce.

4) Ukázka pokročilého promptu

midjourney pokročilý prompt na profi focení
midjourney prompt
APPROACH: Detailed Focus | CATEGORY: High-end Cuisine | MOOD: Inviting | DESCRIPTION: Fresh beef burger with vibrant salads and beautiful pillow buns | KEYWORDS: Sophisticated food capture, neat framing, evocative illumination, posh, graceful, drool-inducing, decadent, gourmet | EQUIPMENT: Nikon Z7 | LENS: 105mm | SHOT NATURE: Close-range | FRAME: Balanced Central | ILLUMINATION: Gentle, from one direction | CREW: Culinary Stylist | SHOOTING SCHEDULE: Dusk --ar 16:8
credit: rareconnections.io

Nejen gastronomické školy poté využijí tento komplikovaný prompt, který lze samozřejmě aplikovat na libovolné téma. Tento prompt obsahuje hned celou sadu kategorií, které lze libovolně měnit dle vašich cílů:

 • Přístup k fotce: detail
 • Kategorie: luxusní gastronomie
 • Nálada: lákavý
 • Popisek: čerstvý hovězí burger se salátem se živými barvami a krásnými nadýchanými houskami
 • Klíčová slova: sofistikované zachycení jídla, úhledné orámování, evokující osvětlení, noblesní, půvabné, povzbuzující slinění, dekadentní, gurmánské
 • Výbava: Nikon Z7
 • Objektiv: 105mm
 • Povaha záběru: na blízko
 • Rámeček: vyvážení na střed
 • Osvětlení: jemné, z jednoho směru
 • Tým: gastronomický stylista
 • Rozvrh focení: za soumraku

Jak dostat vaši školu do médií?

28. května 2024 | on-line školení

Ovládněte Public relations a získejte mediální prostor za stovky tisíc zdarma! Konkrétní tipy jak dostat vaši školu do novin, do rádia i televize. Získejte kontrolu nad školní pověstí!
Více o školení

video pro školy