5 tipů pro zabezpečení vašeho účtu na Facebooku

Nela PliešovskáNovinky

Bezpečnost na internetu a zvláště na sociálních sítích je často skloňovaným tématem a Facebook není výjimkou. Správné zabezpečení vašeho účtu na Facebooku je nezbytné pro ochranu vašich osobních informací, soukromí, identity, ale například také  školních platebních údajů. Kybernetické útoky totiž nehrozí jen velkým značkám a známým osobnostem, ale všem osobním profilům a stránkám. 

Sepsali jsme pro vás 5 užitečných tipů, které vám pomohou posílit bezpečnost vašeho účtu.

Image

1. Silné heslo

Základem je silné a jedinečné heslo, které nepoužíváte nikde jinde. Heslo by mělo obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků. Vyhněte se jednoduchým heslům nebo kombinacím, které jsou snadno uhodnutelné. Snažte se heslo pravidelně aktualizovat.

2. Dvoufázové ověření

Zapněte si dvoufázové ověření na Facebooku a vyžadujte ho od všech správců školní stránky (nastavuje se u každého osobního profilu). Pokud si nastavíte dvoufázové ověření, Facebook vás vyzve k zadání speciálního přihlašovacího kódu nebo potvrzení pokusu o přihlášení pokaždé, když se někdo pokusí přihlásit na Facebook z neznámého prohlížeče nebo mobilního zařízení.
TIP: Můžete si také povolit upozornění na přihlášení. Oznámení pak dostanete vždy, když se někdo pokusí přihlásit na váš účet z neznámého zařízení nebo z neobvyklého místa.

3. Kontrola přístupu

Pravidelně zkontrolujte, kdo má přístup k vašemu účtu a jaké aplikace mají oprávnění. Odstraňte nepoužívané nebo nedůvěryhodné aplikace a přístup k vašim údajům povolte pouze spolehlivým aplikacím.

4. Pozor na podvodné odkazy

Buďte opatrní při klikání na odkazy v e-mailech nebo na webových stránkách, které tvrdí, že jsou spojeny s Facebookem. Může se jednat o podvodné pokusy získat vaše přihlašovací údaje. Vždy si ověřte důvěryhodnost zdroje před zadáním jakýchkoliv informací.
Příkladem mohou být nedávné podvody, které byly namířeny také proti školním facebookovým stránkám. Více jsme o nich psali tady.

5. Nesdílejte své přihlašovací údaje

Nikdy neposkytujte své přihlašovací údaje na neznámých stránkách nebo osobám, které nejsou důvěryhodné. Meta (Facebook) nikdy nebude žádat o vaše heslo prostřednictvím e-mailu nebo zprávy.
Image

Dvě časté chyby, díky kterým můžete přijít o školní Facebook

Falešný osobní profil: Častou chybou, které se školy v souvislosti s Facebookem dopouštějí, je vytvoření falešného osobního profilu se sdíleným heslem, ze kterého je spravovaná školní stránka. Problematické je nejen sdílení přihlašovacích údajů mezi více lidmi, ale také vysoké riziko zablokování falešného účtu ze strany Facebooku. Přístup k zablokovanému účtu je velice komplikované a pokud je jediný, ze kterého škola spravuje svou stránku, přijde škola prakticky nenávratně i o přístup ke stránce.
TIP: Udělte přístup ke stránce několika lidem ze školy – těm pak můžete nastavit různou úroveň oprávnění. Nezapomeňte po nich vyžadovat dvoufázové ověření.
Osobní profil místo stránky: Občas se také setkáváme s tím, že škola místo facebookové stránky založí osobní profil – vystupuje tedy také jako falešná osoba. Nejenže to působí velice nedůvěryhodně a připravuje se o všechny možnosti, které nabízí facebooková stránka (přehledy, plánování příspěvků, propagace apod.), ale zároveň hrozí zablokování falešného účtu a ztráta všech dat i sledujících.
TIP: Pokud chcete pro komunikaci školy využívat Facebook, vytvořte stránku, ke které má přístup několik správců (ze svých osobních profilů). Pokud už jste za školu komunikovali přes osobní profil, nezbývá než založit novou stránku a začít odznova.

Canva pro učitele středních škol

27. června 2024 | on-line školení

Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

Více o školení

Image