6 rad pro dokonalý den otevřených dveří

Aneta KošíkováMarketingové tipy

Sezóna dnů otevřených dveří právě začíná. Jak neustále ukazují naše průzkumy, den otevřených dveří je jednou z největších marketingových výzev středních škol. Nejenže jsou nejvíce časově a organizačně složitou náborovou akcí školy, ale také se jedná o událost, kde se takzvaně láme chleba.  Deváťáci během rozhodování o volbě střední školy navštíví v průměru 1,7 dne otevřených dveří. To znamená, že pokud k vám přijdou, máte jejich přihlášku téměř v kapse. Abyste ovšem byli školou, na kterou podají i zápisový lístek, musí se jim váš den otevřených dveří vtisknout do paměti. 

Přečtěte si našich 6 rad pro dokonalý den otevřených dveří a udělejte svůj den D nezapomenutelným.

1) Propagace, propagace, propagace

... a zase propagace. Vaše tvrdá práce přijde vniveč, pokud nikdo neuvidí výsledky. Základem úspěšné akce je uchazeče na den otevřených dveří přitáhnout. Toho se dá docílit jedině reklamou. Informace o tom, že se den otevřených dní koná už by teď měla být na vašem webu, jako Událost na Facebooku (a nejlépe připnutá jako první příspěvek ve vaší Timeline), vytisknutá na letácích, pravidelně zmiňovaná na Instagramu a dalších komunikačních kanálech školy.

Naší ověřenou tajnou zbraní, jak přilákat uchazeče na den otevřených dveří, je cílená reklama na Facebooku. Za pár stovek korun můžeme oslovit na sociálních sítích tisíce potenciálních uchazečů a jejich rodičů. Díky placené propagaci navíc můžete oslovit i ty, kteří o vaší škole prozatím ani nevědí. S on-line propagací na dny otevřených dveří máme velice dobré zkušenosti - a navíc vás dovedeme i naučit jak si můžete udělat reklamu na DOD sami!

2) Pojistěte se on-linem

Tento rok budete nejspíš pořádat dny otevřených dveří bez jakýchkoliv omezení, i přesto je vhodné si připravit alespoň jeden den otevřených dveří on-line. Nikdy se nestrefíte do vhodného termínu pro návštěvu všem, někteří uchazeči jsou příliš zdaleka nebo se nemohou zúčastnit rodiče - důvodů, proč nestihnou vaši akci může být mnoho.

Někteří uchazeči si pak nebudou jisti, zda na váš den otevřených dveří vůbec vyrazit. Umožněte jim podívat se k vám z tepla domova. Pokud je zaujmete, podívají se na video i vícekrát a třeba je inspirujete i k osobní návštěvě - a to už pak máte přihlášku téměř v kapse.

Nevíte jak převést svůj skvělý den otevřených na internet? Přihlaste se na školení Jak na on-line DOD a my vám to ukážeme!

3) Buďte dostatečně připraveni

Před začátkem dne otevřených dveří udělejte poradu a domluvte se, jaké informace budete sdělovat, tak aby každý návštěvník viděl a slyšel to samé. Vytvořte si seznam nejčastějších otázek (FAQ), na které se vás návštěvníci ptají a zjistěte si odpovědi. Ty pak rozdejte všem účinkujícím na samotném dni otevřených dveří. Není nic horšího, než nesprávně informovat a neznat správné odpovědi o své škole.

Nesprávné či zkreslené informace vám uškodí nejen při samotném dojmu ze dne otevřených dveří, ale mohou se táhnout celým náborovým procesem. Školy někdy nevědomky uvádějí své uchazeče v omyl – na dnech otevřených dveří vystavují moderní traktory či CNC stroje, se kterými ale pak žáci ve výuce nepracují. Nebo slibují kurzy, certifikáty či stipendia, na které ale většina žáků nakonec nedosáhne. To vyvolává u žáků nespokojenost – a nespokojení žáci jsou tou nejhorší vizitkou školy.

Proto na dnech otevřených dveří neslibujte vzdušné známky, neukazujte vybavení, které žáci nikdy nepoužijí a informujte pravdivě a správně.

4) Uvítejte návštěvníky jak se patří

Vyjděte návštěvníkům ještě více vstříc. Namalujte plánek návštěvnické trasy a uchazeče veďte podle něj – pokud je váš školní areál rozsáhlý, mapku rovnou rozdávejte účastníkům. Po škole rozmístěte ukazatele, a nezapomeňte dobře označit i toalety.

Na webu na stránce o dni otevřených dveří vytvořte mapku okolí školy, popište, jak se do školy dostat, vyznačte možnosti parkování a linky MHD, kterými se k vám návštěvníci mohou dostat. Předpokládáme, že na vašem webu máte již stránku věnovanou jen a pouze dni otevřených dveří – pokud ne, měli byste si ji co nejdřív udělat.

V samotný den D označte fyzicky cestu ke škole, tak aby ji návštěvníci bezpečně našli – dejte si pozor, aby cesta ke škole byla co nejlépe uklizena. Nedopalky cigaret a plechovky kousek od školy nejsou dobrou vizitkou.

Ve škole hned u vchodu zbudujte šatnu – návštěvníci budou zachumlaní v zimních bundách, které po celou dobu prohlídky budou vláčet s sebou, společně s letáčky a dárkovými taškami a předměty s logem školy.

5) Udělejte si vlastní audit dne otevřených dveří

Člověk sám pro stromy nevidí les. Poslechněte si názor z venku a zaúkolujte tzv. mystery shoppera (tajného zákazníka), aby vám udělal audit. Ve vašem okruhu přátel a rodiny se zcela jistě nachází osoba v ideálním věku, která s vaší školou nemá nic společného a bude ochotna vám pomoci. Poproste ji, aby jako nezaujatý pozorovatel s tajnou identitou na váš den otevřených dní přišla a prošla celou školu i program. Následně vám pak může dát zpětnou vazbu, prozradit, co nebyl úspěch či s čím byste měli do budoucna pokračovat.

Pokud si nevíte s auditem rady a chcete svůj den D prověřit profesionálně, ozvěte se nám. Navštívíme vás a odevzdáme vám sepsaný audit vašeho dne otevřených dveří, kde se zaměřujeme na dvacet oblastí, a doporučíme vám, co zlepšit. Váš první den otevřených dveří nemusí být dokonalý, ale když nám napíšete, ten druhý už bude mnohem lepší.

6) Dnem otevřených dveří to nekončí

Den otevřených dveří je pro školy často vyvrcholením kontaktní kampaně - uchazeče si zaháčkovaly a už jen čekají, až se jim pohrnou přihlášky. Pravda je taková, že ani přihláška není vaší konečnou stanicí - tou je až usednutí žáků do lavic. 

Pokud jste na dni otevřených dveří dali tu práci a nasbírali kontaktní informace (což vřele doporučujeme), obepište všechny návštěvníky a pošlete jim sms či e-mail s pozvánkou do Facebookové skupiny pro uchazeče, vyzvěte je k olajkování Facebookové stránky či sledování vašeho Instagramového účtu. Zašlete jim vzorové přijímací testy, fotky z dne otevřených dveří nebo jim jen pošlete přání k Vánocům. Buďte s nimi v kontaktu a neustávejte v něm. 

Další rady i tipy nejen pro follow-up, ale i praktické ukázky a zkušenosti ze spolupráce se školami vám ukážeme na školení Den otevřených srdcí.

Canva pro učitele středních škol

27. června 2024 | on-line školení

Vytvářejte úžasné grafické materiály! Canva vám pomůže vytvářet hezké a funkční materiály, i když nejste profesionální grafik.

Více o školení

Image